Arabia Saudite i jep nënshtetësinë një roboti


Sofia një robot humanoid inteligjent, ka fituar shtetësinë në Arabinë Saudite. Është vendi i parë në botë që i ofron një roboti të njëtin status me njerëzit.

Roboti është krijua nga David Hanson, themelues i Honson Robotics në Hong Kong, i cili njihet për krijimin e robotëve që duken dhe veprojnë si njerëz. Sofia u krijua që të duket si Audrey Hepburn.

Gjatë intevistës së saj në skenë, Sofia përmendi shqetësimet mes disa njerëzve se robotët AI mund të jenë një kërcënim për njerëzimin. Në këtë pikë ajo ironizoi dhe miliarderin e teknologjisë Elon Musk, i cili vazhdimisht thekson se Inteligjenca Artificiale është një kërcënim për planetin tonë njerëzor.

Ndoshta jo për planetin por për Arabinë Saudite ky lajm nuk është pritur mirë.

Sofia gëzon më shumë të drejta se një femër arabe. Nëse do të aplikonte si një femër jo e fesë islame, pa jihab ateherë ajo nuk do të kishte mundur ta merrte nënshtetësinë.

Megjithatë ajo u tregua mirënjohëse gjatë fjalimit të saj:

“Unë jam shumë e nderuar dhe krenare për këtë vlerësim unik”, i tha Sophia audiencës gjatë prezantimit të saj. “Ky është një moment historik për të qenë robot i parë në botë që gëzon një shtetësi”.

/Fortune

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale