Mot i keq, 7 rregulla që rrisin sigurinë në rrugë

Mot i keq

Moti i acartë ka prekur të gjithë vendin. Temperaturat e ulëta kanë sjellë ngrica dhe rreshje dëbore kryesisht në verilindje. Kjo ka rritur vështirësitë në qarkullimin rrugor, ndaj Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor sjell në vëmendje kujdesin e nevojshëm të drejtuesve të automjeteve.

Për të shmangur aksidentet, ajo ka publikuar në faqen e saj zyrtare 7 udhëzimet e mëposhtme

Lexo: Kina po modifikon kushtet e motit, a duhet të shqetësohemi?

  1. Verifiko sistemet e: ngrohjes së kabinës, funksionimin e duhur të xhamave dhe pasqyrave;
  2. Përdor antifreeze për sistemin e ftohjes së motorit;
  3. Qarkullo vetëm me goma të përshtatshme për stinën e dimrit;
  4. Mbaj gjithnjë në makinë mjetet e domosdoshme për qarkullimin në temperatura ekstreme (zinxhirë, pastruese për akullin e xhamave, etj.)
  5. Kur ka dëborë apo ngricë, koeficienti i fërkimit me asfaltin ulet ndjeshëm, ndaj duhet ruajtur distanca e sigurisë shtesë nga mjeti që paraprin;
  6. Mos kryej manovra të nxituara, veçanërisht në prani të dëborës;
  7. Trego kujdes me frenimin dhe rrotullimet e timonit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0