Mosha nuk të pengon të arrish sukses. 17 vjeçarët shqiptarë që e konfirmojnë këtë

Mosha nuk të pengon të arrish sukses. 17 vjeçarët shqiptarë që e konfirmojnë këtë


Edhe pse janë të rinj në moshë kanë ditur mjaft mirë të ngrenë lart emrin e tyre dhe të vendit. Që në këtë moshë kanë fituar çmimet e para nëpër botë. Kanë arritur qëllime e deri në shpikje. BusinessMag.al ju sjell arritjet e tyre, ndërsa do t’i ndjekim në të ardhmen e tyre premtuese.Esli Belshi, është vajza që në moshën 17 vjeçare fitoi vendin e dytë në botë, me projektin e saj në një konkurs shkencor ndërkombëtar në fushën e energjisë. Konkursi u zhvillua në Qendrën “Gorge Brown” të Houston, në Texas/SHBA. Esli përfaqësoi Shqipërinë me projektin “Një dorë robot”. Në këtë konkurs morën pjesë 564 nxënës dhe 300 mësues, ku u prezantuan 385 projektet më të mira nga 62 vende të ndryshme të botës. Projekti i prezantuar nga Esli Belshi u vlerësua nga juria me medalje argjendi, ndërsa “North Amerikan University” i ofroi asaj një bursë studimi.

Lexo: 17 vjeçarja nga Cërriku zë vendin e dytë në botë me shpikjen e saj

Mario Alla vetëm 17 vjeç ka bërë të mundur krijimin e disa robotëve Mark.0 dhe Mark.1. Mario është i apasionuar pas teknologjisë, pasion që i ka lindur që në moshë të vogël. Së fundi ai ka marrë pjesë në kompeticone startup dhe në programe të ndyshme, siç janë “Ofiçina” dhe “SuperGeneration”. Kjo e fundit u zhvillua nga Albtelecom dhe Mario fitoi vendin e parë, duke fituar edhe një shpërblim 2000 euro.

Lexo:  Mario Alla, djali i robotikës nga “Harry Fultz”

Inis Neziri është vajza që bëri krenare Shqipërinë duke fituar çmimin e parë në Festivalin Ndërkombëtar “Dreri i Artë”. Përveç triumfeve që Inis shënoi në festivale të ndryshme në Shqipëri ajo suksesin e saj e kurorëzoi edhe në Rumani duke përfaqësuar Shqipërinë në një nga kompeticionet muzikore të mbajtura atje.

Lexo: Inis Neziri, prek suksesin ndërkombëtar në muzikë vetëm 17 vjeç

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0