Moderna synon të thyejë barrierën përfundimtare të vaksinës dhe mund të ndryshojë kthimin në punë për prindërit  - Business Magazine Albania

Moderna synon të thyejë barrierën përfundimtare të vaksinës dhe mund të ndryshojë kthimin në punë për prindërit 

Moderna

Një vaksinë e re për ata 6 vjeç e poshtë është në horizont dhe mund të eliminojë pengesën përfundimtare që i mban punëdhënësit të mos kërkojnë nga shumica e punonjësve të kthehen në zyrë. 

Kompania bioteknike Moderna njoftoi se faza e saj e dytë e studimeve të vaksinave për fëmijët nën 6 vjeç ka përmbushur me sukses “pikat përfundimtare primare”. Kjo do të thotë se fëmijët e vegjël që morën vaksinën në studim kishin një përgjigje të ngjashme imune kundër virusit siç shihet tek të rriturit. Mbrojtja kundër infeksionit me variantin Omicron ishte gjithashtu e ngjashme me atë që është vërejtur pas një serie me dy doza te të rriturit. 

“Nivelet e antitrupave që po shohim janë me të vërtetë kyçe, pasi ato duhet të jenë në gjendje të mbrojnë kundër sëmundjeve të rënda, shtrimit në spital dhe vdekjes, gjë që është vërtet e rëndësishme pasi prindërit kthehen në punë dhe fëmijët kthehen në shkollë,” tha Paul Burton, shefi mjekësor i Moderna. 

Në bazë të studimit të saj, Moderna planifikon të paraqesë një kërkesë për autorizimin e një serie parësore me dy doza të vaksinës për fëmijët nën 6 vjeç tek Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së (FDA). 

Shumë prindër me fëmijë nën 6 vjeç kanë marrë masa paraprake shtesë gjatë pandemisë, sepse këta fëmijë janë shumë të vegjël për t’u vaksinuar dhe rrallë i mbajnë maskat e tyre vazhdimisht. Ndërsa kompanitë filluan të thërrisnin punonjësit përsëri në zyrë, disa prindër nuk pranuan, nga frika se mund ta sillnin infeksionin në shtëpi tek fëmijët e tyre më të vegjël. 

Lexoni: Ja përse aksionet e Moderna u rritën dhe më pas ranë papritur

Një anketë në nëntor pyeti të anketuarit arsyen e tyre kryesore për të mos punuar dhe 4.9 milionë njerëz thanë se po kujdeseshin për fëmijët që nuk ishin në shkollë apo çerdhe, dhe 2.4 milionë njerëz thanë se ishin të shqetësuar për marrjen ose përhapjen e koronavirusit. Ky është një numër i madh. Në një treg të ngushtë pune, një vaksinë për fëmijët më të vegjël ka potencialin për t’i sjellë prindërit përsëri në fuqinë punëtore, duke lehtësuar krizën e punës për disa punëdhënës. 

Ndonëse nuk ka gjasa që lajmet e Moderna do t’i nxisin prindërit e kujdesshëm të kthehen në zyra menjëherë, pasi të jepet autorizimi, fëmijëve do t’u duhet të paktën një muaj për të arritur statusin e plotë të vaksinimit, mund të ketë një ulje të rezistencës nga punonjësit gjatë hyrjes në zyra. David Lewis, CEO i firmës së burimeve njerëzore OperationsInc, i tha NBC në nëntor. “Me kalimin e kohës, punonjësit që kanë përdorur fëmijët e tyre dhe mungesa e aftësisë së vaksinimit si arsye për dëshirën e tyre për të punuar nga shtëpia do ta humbasin atë si një justifikim.

Derisa vaksina të jetë gjerësisht e disponueshme, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë njerëzit që nuk janë të përditësuar për vaksinat e tyre dhe fëmijët nën 6 vjeç të vazhdojnë të ndërmarrin hapa për të parandaluar sëmundjen, të cilat përfshijnë mbajtjen e një maske të përshtatshme në ambiente të mbyllura në publik në zonat ku nivelet e transmetimit të komunitetit janë të larta. 

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0