Mjetet e Google që ju ndihmojnë të bëheni një menaxher i mirë

Mjetet e Google që ju ndihmojnë të bëheni një menaxher i mirë


Kompania e fiksuar pas të dhënave ka shpenzuar shumë vite duke studiuar rreth veçorive të menaxherëve efektiv për projektin e saj Project Oxygen, duke përcaktuar se ekspertiza teknike ishte më pak e rëndësishme se cilësitë e thjeshta si qëndrueshmëria, delegimi dhe mirësjellja njerëzore.

Tani që ka përcaktuar se çfarë e bën një menaxher të mirë, çfarë bën Google me këtë infromacion?

Në fakt kompania i ka përdorur këto njohuri për të krijuar trajnime dhe dokumenta që ndihmojnë menaxherët në punën e tyre.

Këto dokumenta janë të disponueshme plotwsisht falas online për këdo që mund t’i nevojiten. Sipërmarrësit dhe shefat mund t’i shkarkojnë ato më poshtë:

Manager feedback survey [Anketa nga Google Forms] – Menaxherët kanë nevojë për feedback të dobishëm për të kuptuar aftësitë dhe sesi mund t’i zhvillojnë ato më tej. Përdorni Manager Feedback Survey nga Google për të mbledhur feedback zhvillues për menaxherët tuaj.

New manager training course materials [slide, udhëzues dhe libri i punës së studentit] – Për një menaxher, të dish të menaxhosh të tjerët nuk është diçka që lind natyrshëm. Menaxhimi është një set me aftësi të cilat mësohen. Shikoni New manager training course materials nga Google dhe përshatini ato me kulturën nevojat e organizatës suaj.

Career conversation worksheet [dokument]  – Google i inkurajon meaxherët të bëjnë biseda të vazhdueshme dedikuar karrierës me punonjësit.

“One Simple Thing” worksheet [dokument] – Menaxherët më të mirë të Google kujdesen për skuadrat e tyre jo vetëm profesionalisht, por edhe personalisht. Menaxherët mund ta përdorin këtë praktikë të përcaktimit të qëllimeve për të diskutuar hapur edhe për synimet e jashtë punës me anëtarët e ekipit.

1:1 meeting agenda template [document] – Takimet e shpeshta me anëtarët e ekipit u japin menaxherëve një mundësi për të siguruar feedback dhe menaxhim. Ky template i axhendës së takimeve mund t’i ndihmojë menaxherët të realizojnë takime efektive 1:1 (një-nga-një).

Mos lejoni që bujaria e kompanisë të shkojë dëm. Provojini këto mjete dhe shikoni nëse ato mund të ndihmojnë menaxherët tuaj t’i mbështesin punonjësit për të bërë punën e tyre më të mirë.

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0