Misioni i OBSH në Wuhan gjen shenja të mundshme të shpërthimit të pandemisë në 2019

Hetuesit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) duke parë origjinën e koronavirusit në Kinë kanë zbuluar shenja që shpërthimi ishte shumë më i gjerë në Wuhan në Dhjetor 2019 sesa mendohej më parë, dhe kërkojnë urgjentisht qasje në qindra mijëra mostra të gjakut nga qyteti që Kina deri më tani nuk i ka lënë të shqyrtojnë.

Hetuesi kryesor për misionin e OBSH-së, Peter Ben Embarek, i tha CNN në një intervistë të gjerë se misioni kishte gjetur disa shenja të përhapjes më të gjerë të vitit 2019, duke përfshirë krijimin për herë të parë që kishte mbi një duzinë shtame të virus në Wuhan tashmë në Dhjetor. Ekipi gjithashtu kishte një shans për të folur me pacientin e parë zyrtarët kinezë që thanë se ishin infektuar, një punonjës zyre në të 40-at e tij, pa histori udhëtimi të shënuar, raportuar i infektuar më 8 dhjetor.

Shfaqja e ngadaltë e të dhënave më të hollësishme të mbledhura në udhëtimin e shumëpritur të OBSH-së në Kinë mund të shtojë shqetësimet e shprehura nga shkencëtarë të tjerë që studiojnë origjinën e sëmundjes që mund të jetë përhapur në Kinë shumë kohë para shfaqjes së saj të parë zyrtare në mes të Dhjetorit. Ebarek tha: ‘’Virusi qarkulloi gjerësisht në Wuhan në Dhjetor, gjë që është një zbulim i ri. Kjo tregon që mund të kishte pasur deri në 1000 raste të sëmundjes në Wuhan deri në dhjetor. Rreth 15% e popullsisë së infektuar përfundoi në raste të rënda dhe shumica dërrmuese janë raste të lehta. Disa nga variantet vijnë nga tregjet, të tjerët nuk kanë lidhje me tregjet. Kjo është diçka që ne e gjetëm si pjesë e misionit tonë.’’

Ndryshimet në përbërjen gjenetike të një virusi janë të zakonshme dhe normalisht të padëmshme, ndodhin me kalimin e kohës ndërsa sëmundja lëviz dhe riprodhohet midis njerëzve ose kafshëve. Ben Embarek nuk pranoi të nxirrte përfundime rreth asaj që mund të kishin kuptuar për historinë e sëmundjes para dhjetorit.

LEXO: Ekipi i OBSH-së viziton tregun në Wuhan ku u paraqitën rastet e para me Covid-19

Por zbulimi i kaq shumë varianteve të ndryshme të mundshme të virusit mund të sugjerojë që ka qarkulluar më herët, siç kanë sugjeruar më parë disa virologë. Ky material gjenetik ka të ngjarë të jetë prova e parë fizike që shfaqet ndërkombëtarisht për të mbështetur një teori të tillë.

Prof. Edward Holmes, një virolog në Universitetin e Sidneit, në Australi, tha: “Meqenëse tashmë kishte shumëllojshmëri gjenetike në sekuencat SARS-CoV-2 të kampionuara nga Wuhan në Dhjetor 2019, ka të ngjarë që virusi të ketë qarkulluar më herët “.

Holmes, i cili ka studiuar shfaqjen e virusit gjerësisht, tha se këto 13 sekuenca mund të tregojnë përhapjen e virusit për disa kohë pa u zbuluar para shpërthimit të Dhjetorit në Wuhan. “Këto të dhëna përshtaten me analiza të tjera që virusi u shfaq në popullatën njerëzore më herët se dhjetori 2019 dhe se kishte një periudhë të transmetimit para se të zbulohej së pari në tregun Huanan.”

Kina ka premtuar transparencë me hetimin e OBSH-së. Duke iu përgjigjur kritikave të SH.B.A.-së se ajo duhet të sigurojë akses në të dhënat e saj të mëparshme të papërpunuara, Ambasada Kineze në Uashington DC tha: “Ajo që Shtetet e Bashkuara kanë bërë në vitet e fundit ka dëmtuar rëndë institucionet shumëpalëshe, përfshirë OBSH-në, dhe dëmtuar rëndë bashkëpunimin ndërkombëtar në 19, “tha një zëdhënës i Ambasadës Kineze në Shtetet e Bashkuara në deklaratë.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale