Ministri i transporteve Haxhinasto takon ambasadorin italian Cutillo

Ministri i transporteve Haxhinasto takon ambasadorin italian Cutillo


Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto ka pritur këtë të mërkurë në një takim ambasadorin e ri italian në vendin tonë, Alberto Cutillo, me të cilin ka diskutuar disa çështje, që prej mbështetjes së Italisë në integrimin europian të vendit tonë, por edhe për problemet që prekin transportet e mallrave mes dy vendeve.

Haxhinasto, thuhet në deklaratën e ministrisë, t’i ketë kërkuar ambasadorit Cutillo ndikimin për heqjen sa më të shpejtë të taksës “fikse”, që daton prej vitit 1956 në Itali, e cila rëndon së tepërmi transportuesit shqiptarë të mallrave, kryesisht eksportet drejt vendit fqinj përtej detit.

Sipas Haxhinastos, Shqipëria është i vetmi vend europian që has këtë problem në fushën e transportit të mallrave. Gjithashtu, ministri i Transportit ka bërë të ditur se ekziston një bashkëpunim i mirë mes dy vendeve jo vetëm në fushën e transportit, por edhe të ujësjellës-kanalizimeve dhe atë të trajtimit të ujërave të ndotura.

Në fund, ministri ka kërkuar nga ambasadori Cutillo të ndikojë edhe për një prani më të madhe të kompanive italiane, për të investuar në sektorët kyç të infrastrukturës dhe shërbimeve në Shqipëri.

/Top-Channel/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0