Miliarderi 92-vjeçar shpjegon pse nuk duhet të dilni kurrë në pension - Business Magazine Albania

Miliarderi 92-vjeçar shpjegon pse nuk duhet të dilni kurrë në pension


Në një intervistë me The Globe and Mail, miliarderi kanadez 92-vjeçar, i cili ndërtoi një pasuri nëpërmjet një numri të industrive të ndryshme si ajo e shitjes me pakicë dhe pasurive të patundshme, thotë se një nga zgjedhjet më të mira që ai bëri ishte fakti që nuk doli kurrë në pension – përkundrazi ai bëri qindra miliona dollarë.

“Kur vazhdoni, nuk keni të ndalur dhe nuk dini se ku do të jetë fundi,” tha ai për shmangien e daljes në pension, duke shtuar se ide të reja biznesi vazhduan t’i afroheshin edhe pas moshës 65 vjeçare.

“Jeta është si një udhëtim me avion,” tha ai. “Ti ngjitesh kur je i ri. Je duke udhëtuar kur je në moshën 40, 50, 60 apo 70 vjeçare. Në një moment, zbret. Unë po zbres por po luftoj.”

Lexoni: Michal Bohanes: “Sipërmarrës shqiptarë, vihuni punës dhe punoni fort.”

Segal themeloi supermarketin Fields, i cili përmes blerjeve u shit përfundimisht në kompaninë Hudson’s Bay, tani një nga grupet më të mëdha të shitjes me pakicë të Kanadasë. Pas shitjes së kompanisë së tij të parë, ai formoi Kingswood Capital, një firmë private e specializuar në pasuri të paluajtshme dhe prodhim.

Por specialiteti i tij mbeten shitjet me pakicë dhe ai beson se oferta e Amazon për Whole Foods është thjesht një çështje e mbrojtjes ndaj së ardhmes.

“Nëse nuk ndryshon me kohët, je thjesht statik,” tha ai. “Mjedisi ndryshon, biznesi ndryshon. Konsumatorët ndryshojnë mënyrën sesi ata blejnë.”

Segal dha intervistën si pjesë e ofertës së publicitetit për të shitur rezidencën e tij, e cila është e përllogaritur në 63 milionë dollarë.

Ai nuk e di se çfarë do të bëjë me të ardhurat – por tha se ai e di atë që nuk do të bëjë.

“Do të doja një ishull, por nuk e di se çfarë do të bëja me një ishull, kështu që unë nuk do të blej një ishull,” tha ai. “Të gjithë kanë nevojë për një shtëpi. Jo të gjithë kanë nevojë për një ishull.”

Lexoni: Çfarë ju pengon që të bëheni të pasur?

Sot, Segal punon jashtë zyrës së tij në qendër të Vancouverit. Ai nuk e humb kohën e biznesit gjatë ngrënies së ushqimit.

“Unë bëj biznes gjatë drekës,” tha ai.

Vlera e saktë neto e Segalit nuk është bërë publike, por dihet që kalon miliarda $.

burimi: Time

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0