Microsoft, nxjerr laptopin e ri Surface 4 - Business Magazine Albania

Microsoft, nxjerr laptopin e ri Surface 4

Surface 4

Microsoft ka prezantuar kompjuterin e tij Windows 10, laptopin Surface 4, pas më shumë se një vit nga hedhja në treg e laptopit Surface 3.

Surface 4 vjen me një ekran me prekje 13.5 inç, me material copë alcantara, mat i zi, ose gur ranor. Versioni tjetër është 15 inç dhe vjen vetëm në dy versione platin dhe mat i zi metal.

Laptopi ka vetëm një portë USB-C, një vend për kufjet dhe portën Surface Connect, e krijuar nga vetë kompania, për karikim.

Microsoft ka bërë disa ndryshime brenda pajisjes. Kompania thotë se ka shtuar me 70 përqind performancën e pajisjes, me një çip Intel të gjeneratës së 11-të ose procesor AMD’s Ryzen 4000.

Lexo: 4 mjete themelore biznesi që u nevojiten sipërmarrësve të rinj për të patur sukses

Vendimi vjen pas zgjedhjes së Apple për të kaluar nga procesorët Intel tek çipët M1. Kjo është pritur mirë nga përdoruesit dhe me gjasë do të zëvendësohet nga një çip M2 në produktet e ardhshme. Microsoft ka çipin e tij ARM, që e gjen tek tableta Surface Pro X, por mesa duket ka vendosur që të mos e shtojë tek kjo gamë këtë herë.

Pajisja e re e Microsoft përfshin memorie 256 GB, 8GB RAM, teknologjinë e njohjes së fytyrës në kamerën ballore që është HD, Bluetooth 5, bateri zgjat 19 orë dhe karikim të shpejtë (fast charge). Versioni 13.5 Inc kushton 999 dollarë.

The Verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0