Microsoft: Kemi gabuar në lidhje me open-source

Microsoft

Nga Mendrit Shehu

Microsoft ka pranuar se qëndrimi i tyre ndaj open-source ka qenë i gabuar, pasi kompania luftoi me Linux për vite me radhë për të dominuar desktop-in. Ish CEO i Microsoft, Steve Ballmer, në vitin 2001 e ka quajtur Linux një kancer të pronësisë industriale që ngjitet kudo.

Presidenti i Microsoft Brad Smith, tashmë beson se kompania e ka pasur gabim. “Microsoft ishte në anën e gabuar të historisë kur open-source shpërtheu në fillim të këtij shekulli,” tha Smith gjatë një eventi. Smith është pjesë e Microsoft që prej më shumë se 25 vitesh dhe një prej juristëve kryesorë gjatë betejave me open-source.

“Lajmi i mirë është se, nëse jeta është e gjatë, ju mund të mësoni…. se ka ardhur momenti për të ndryshuar,” shtoi Smith. Microsoft ka ndryshuar shumë që nga dita, kur e quante Linux një kancer.

Lexo: Bill Gates parashikoi virusin në 2015, ja ç’thotë ai tani

Gjiganti i softuerit sot është kontribuesi më i madh në botë në projektet open-source duke sfiduar Facebook, Docker, Google, Apache dhe shumë të tjerë. Microsoft gradualisht ka adoptuar open- source vitet e fundit, që nga PowerShell, tek Visual Studio Code e madje edhe motori origjinal javascript të Microsoft Edge. Microsoft ka bashkuar forcat me Canonical për të sjellë Ubuntu në Windows 10 , dhe ka blerë Xamarin për të ndihmuar zhvillimin e aplikacionit për celularët dhe GitHub për të mirëmbajtur strukturën e të dhënave për arkivimin e dokumenteve dhe hostimin e web për zhvilluesit software.

Microsoft madje po integron Linux Kernel gjatë përditësimit të Windows 10 që pritet të dalë këtë muaj, dhe shfletuesi Edge gjithashtu ka kaluar në motorin e shfletuesit Chromium. Microsoft po bashkëpunon gjithashtu me komunitetet open-source për të krijuar PowerToys për Windows 10 ,dhe filozofia e re open-source mund të nënkuptojë se do të shohim më shumë përpjekje open-source në Windows në vitet në vazhdim.

The Verge

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale