Microsoft: Kemi gabuar në lidhje me open-source

Microsoft

Nga Mendrit Shehu

Microsoft ka pranuar se qëndrimi i tyre ndaj open-source ka qenë i gabuar, pasi kompania luftoi me Linux për vite me radhë për të dominuar desktop-in. Ish CEO i Microsoft, Steve Ballmer, në vitin 2001 e ka quajtur Linux një kancer të pronësisë industriale që ngjitet kudo.

Presidenti i Microsoft Brad Smith, tashmë beson se kompania e ka pasur gabim. “Microsoft ishte në anën e gabuar të historisë kur open-source shpërtheu në fillim të këtij shekulli,” tha Smith gjatë një eventi. Smith është pjesë e Microsoft që prej më shumë se 25 vitesh dhe një prej juristëve kryesorë gjatë betejave me open-source.

“Lajmi i mirë është se, nëse jeta është e gjatë, ju mund të mësoni…. se ka ardhur momenti për të ndryshuar,” shtoi Smith. Microsoft ka ndryshuar shumë që nga dita, kur e quante Linux një kancer.

Lexo: Bill Gates parashikoi virusin në 2015, ja ç’thotë ai tani

Gjiganti i softuerit sot është kontribuesi më i madh në botë në projektet open-source duke sfiduar Facebook, Docker, Google, Apache dhe shumë të tjerë. Microsoft gradualisht ka adoptuar open- source vitet e fundit, që nga PowerShell, tek Visual Studio Code e madje edhe motori origjinal javascript të Microsoft Edge. Microsoft ka bashkuar forcat me Canonical për të sjellë Ubuntu në Windows 10 , dhe ka blerë Xamarin për të ndihmuar zhvillimin e aplikacionit për celularët dhe GitHub për të mirëmbajtur strukturën e të dhënave për arkivimin e dokumenteve dhe hostimin e web për zhvilluesit software.

Microsoft madje po integron Linux Kernel gjatë përditësimit të Windows 10 që pritet të dalë këtë muaj, dhe shfletuesi Edge gjithashtu ka kaluar në motorin e shfletuesit Chromium. Microsoft po bashkëpunon gjithashtu me komunitetet open-source për të krijuar PowerToys për Windows 10 ,dhe filozofia e re open-source mund të nënkuptojë se do të shohim më shumë përpjekje open-source në Windows në vitet në vazhdim.

The Verge

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale