Bill Gates parashikoi virusin në 2015, ja ç’thotë ai tani


Në vitin 2015, Bill Gates parashikoi se një epidemi do të vriste miliona njerëz. Ja çfarë thotë ai tani.

Jo, Simpsons nuk parashikuan shpërthimin e koronavirusit. As autori Dean Koontz, dhe as Jeopardy. Por Bill Gates iu afrua shumë. Miliarderi i Microsoft-it u shpreh “ju pata thënë” më 13 prill në The Ellen DeGeneres Show, duke reflektuar për një parashikim të tmerrshëm që ai bëri gjatë një  TED Talk në 2015 me titull “Shpërthimi tjetër? Ne nuk jemi gati”.

“Nëse ndonjë gjë vret mbi 10 milionë njerëz në dekadat e ardhshme, ka shumë të ngjarë të mos jetë luftë, por një virus infektiv – jo raketa por mikrobe”, tha ai në atë kohë. Ne kemi investuar një sasi të madhe në parandaluesit bërthamorë, por ne në të vërtetë kemi investuar shumë pak në sistemet për të ndaluar një epidemi. Ne nuk jemi gati për epideminë tjetër “. Ndërsa bisedonte përmes videos me Bill Gates nga shtëpia, DeGeneres kujtoi ligjëratën e tije tani që bota po përpiqet të kontrollojë një krizë të shëndetit publik të ngjashëm me atë që ai përshkroi.

Lexoni: Trump i ndërpret fondet OBSH-së. Bill Gates reagon ashpër

“Ju parashikuat që kjo do të ndodhte, dhe prandaj jam i sigurt që jeni shumë i përgatitur sepse e dini se kjo do të ndodhte”, tha gazetari. “A mendoni se jeni përgatitur për këtë?”

“Epo, qëllimi i bisedës në vitin 2015 ishte që qeveria të bënte punën për të qenë gati për epideminë tjetër,” u përgjigj Gates. “Kjo do të thoshte që do të kishim bërë diagnostikime shumë shpejt, barna shumë shpejt, madje edhe një vaksinë – të gjitha ato gjëra – në mënyrë dramatike më të shpejtë sesa po i bëjmë tani”.

Filantropi gjithashtu vuri në dukje se ai dhe gruaja e tij, Melinda Gates, kanë bërë përpjekje në pesë vitet e fundit për t’u përgatitur për një epidemi përmes fondacionit të tyre, i cili kohët e fundit dhuroi 100 milionë dollarë amerikanë për të luftuar përhapjen e Covid-19.

“Ne kemi pasur epidemi si epidemia e Ebolës në Afrikë që duhej të na përgatiste”, tha ai.”Pastaj patëm Zikën. Por një pandemi e frymëmarrjes që është shumë e përhapur, me të vërtetë, ne nuk kemi parë diçka të tillë prej 100 vjetësh”.

Duke përmendur përgjigjet e vendeve të tjera si Kina dhe Koreja e Jugut, Gates dukej optimist për mundësinë e rrafshimit të kurbës me praktika të rrepta karantine dhe një sistem efikas të testimit.

Lexoni: COVID-19, BE do të organizojë një konferencë donatorësh më 4 maj

Por ai nuk parashikon që jeta të kthehet në normalitet derisa të kemi vaksinën fenomenale ose terapi, që janë mbi 95% të efektshme. Duke përsëritur parashikimet e profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe udhëheqësve botërorë, Gates vlerësoi se një zgjidhje e tillë nuk do të vijë për 18 muajt e ardhshëm.

“Ndihem shumë i sigurt se kësaj radhe, ne nuk do ta injorojmë potencialin për epideminë tjetër – se kjo është një gjë kaq dramatike që ka riformuar jetën dhe ekonominë tonë dhe ka krijuar kaq shumë tragjedi. Ne do të bëhemi gati “, tha ai. “Unë gjithashtu mendoj se kemi shembuj të shkëlqyer të heroizmit, ku njerëzit dhe komunitetet po mblidhen për t’i zgjidhur këto probleme”.

Lexoni: Ministrja Shahini: Mësimi online nuk do të përfshihet në provimet e maturës

“Dhe, megjithëse është një lajm shumë i keq dhe pothuajse një skenar i rastit më të keq, zgjuarsia e njerëzve, dhembshuria e njerëzve, shpresojmë që kjo do të rinovojë ndjenjat tona se ne jemi në këtë së bashku, në komunitetet tona, në vendin tonë dhe në botë.”

The Star

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale