“Mësonjëtorja Virtuale Mëso Shqip” platforma për mësimbërjen online, ofronë shërbimin pa pagesë


 

Portali “Mesonjëtorja Virtuale Mëso Shqip” është një portal i ndërtuar për t’u ardhur në ndihmë mësuesve dhe nxënësve, me fokus mësuesit në Diasporë, që të mund të krijojnë klasat virtuale me nxënës të diasporës shqiptare, por dhe me nxënës të huaj që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe.

Lexo: Covid-19: Qeveria miraton ndryshimet në Buxhetin e Shtetit për vitin 2020

Portali është një investim i një grupi ekspertësh, që ofrohet pa pagesë vetëm për mësuesit në diasporë si një mjet për të arritur tek nxënësit e tyre duke kapërcyer të gjitha barierat fizike, të kohës dhe problemet sociale. Interesi për mësimin e gjuhës shqipe është në rritje dhe kjo është një e dhënë që i bënë ata të ndihen krenar për punën e kujtdo që investon kohë dhe energji në këtë proçes.

Por, në kushtet e emergjencës globale nga Koronavirusi, administratorët e Platformës vendosën të ofrojnë shërbimin e portalit pa pagesë për të gjithë mësuesit, për të organizuar klasat virtuale dhe për t’i ardhur në ndihmë mësimbërjes.

Portali ofron të gjitha lehtësirat për të organizuar një orë mësimi, por edhe të kontrollit të nxënësve në kohë reale. Komunikimi live është shumë jetik në proçesin e nxënies. Pikërisht këtë ofron Platforma komunikim live dhe ndërveprim live midis mësuesit dhe nxënësve, por edhe ndërveprim midis vetë nxënësve si në një orë mësimi normale.

Lexo: Gjatë një pandemie, çfarë do të thotë të jesh vendi më i lumtur në botë?

Platforma është teknologjia për të organizuar mësimdhënien online me të gjitha parametrat dhe standardet e mësimdhënies në përmbushje të objektivave të çdo lloj programi mësimor panvarësisht ciklit të studimeve. Objektivi aktual i realizuesve të kësaj Platforme është ardhja në ndihmë të stafeve mësimore, me qëllimin e vetëm përcjelljen e njohurive.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale