Mësimet që SpongeBob ju mëson për biznesin! - Business Magazine Albania

Mësimet që SpongeBob ju mëson për biznesin!

Mësimet që SpongeBob ju mëson për biznesin!

“SpongeBob SquarePants” i njohur si Bob Sfungjeri – Pantallon Katrori film i animuar për fëmijë mund të duket si vendi i fundit ku duhet të merrni këshilla për biznes ose karrierë. Por, nëse shikoni pak më nga afër energjinë e çmendur të SpongeBob dhe ndjekjen papushim të z. Krabs (pronarit të lokalit) për të shitur hamburger Krabby Patties, do të vini re disa mësime çuditërisht të rëndësishme që një punonjës mund t’i mësojë sipërmarrësit të tij.

1. SpongeBob  ka integritet që çdo sipërmarrës dhe punonjës duhet të ndjekë

Kur z. Krabs, në një episod të titulluar “The Graveyard Shift”, i thotë stafit të tij se Krusty Krab tani do të jetë i hapur 24 orë në ditë, SpongeBob është i emocionuar. Në episodin “Just One Bite”, kur Squidward futet fshehurazi në Krusty Krab në mes të natës për të ngrënë fshehurazi disa Krabby Patties, ai dallon sfungjerin e famshëm të detit dhe e pyet pse është atje. “Unë vij gjithmonë këtu në orën 3 të mëngjesit,” përgjigjet SpongeBob. “Vij në këtë orë që të numëroj farat e susamit.”

2. Mos u largoni nga kompetenca juaj kryesore

Në “The Krusty Sponge”, një kritik restoranti duartroket SpongeBob si një nga dy arsyet për të vizituar Krusty Krab (Krabby Patty është arsyeja e parë). Z. Krabs është i emocionuar në mënyrë delirante nga ideja për të promovuar SpongeBob si një arsye tjetër për të vizituar restorantin e tij. Aq i emocionuar, në fakt, sa e ka tepruar, duke ndryshuar emrin e restorantit në Krusty Sponge dhe duke bërë që punonjësi i pakënaqur Squidward të veshë një kostum SpongeBob. SpongeBob, ndërkohë, është bërë për të drejtuar një tren SpongeBob jashtë restorantit. Në fakt, arsyeja kryesore e ekzistencës së restorantit – ushqimi – shpërfillet. Dhe ashtu siç mund të pritet të ndodhë në jetën reale, klientët pastaj sëmuren pasi hanë ushqimin.

Lexo edhe:Autoriteti i Inovacionit të Izraelit, gati planin emergjent $100 milionë për startup-et

3. Cilësia ka rëndësi

Në episodin “Born Again Krabs”, z. Krabs detyron SpongeBob-in të shesë një Krabby Patty të vjetër, të ndyrë, të infektuar me mikrobe, që u gjet nën skarë. Z. Krabs nuk e duron dot idenë se kjo petë, e cila mund të ishte përdorur për të fituar para, do të lejohej të shkonte dëm. Megjithatë, javët kalojnë dhe Krusty Krab humbet shumë punë derisa z. Krabs, duke u përpjekur të provojë se bishtaja është krejtësisht e mirë, ha ushqimin dhe përfundon në spital.

4. Ju merrni atë për të cilën paguani

Kur z. Krabs xhiron një reklamë televizive për Krusty Krab, ai e xhiron atë vetë, për të ulur kostot e prodhimit dhe ai paguan për orën e lirë të orës 3:28 të mëngjesit. Jo çuditërisht, pak peshq në Bikini Bottom e shohin atë.

Në “Krabby Land”, z. Krabs mendon se mund të bëjë një pasuri nëse ka një shesh lojrash për fëmijët në restorantin e tij (hija e McDonald’s dhe këndet e tyre të lojërave). Është një rrëmujë, e bërë me çmim të ulët dhe jo shumë e sigurt. Deri në fund të episodit, fëmijët e kanë lidhur zotin Krabs dhe po e ushqejnë me fasule lima. Nëse jeni të lirë në një mënyrë që fyen klientët tuaj, ju jeni ai që ka të ngjarë të humbni në fund.

5. Mos lejoni që puna të pushtojë jetën tuaj

Joe Wos, drejtor ekzekutiv i ToonSeum, Muzeu i Artit të Karikaturave në Pittsburgh, vëren se “me përjashtim të Patrick, të gjithë në shfaqje kanë punë shumë të përcaktuara, dhe të paktën gjysma e shfaqjes rrotullohet rreth punës së tyre, gjë që ju e bëni”. Nuk shoh në shumë filma vizatimorë. Ata e marrin shumë seriozisht punën e tyre në SpongeBob.”

Wos shton se në episodet ku SpongeBob “humb punën  e tij, jeta e tij shkatërrohet, dhe nëse mendoni për këtë, kjo shpesh përcakton edhe situatat tona. Kur ne humbasim punën tonë, bota jonë bie fjalë për fjalë. Mendoj një nga shembujt më të mirë të kësaj është episodi ku SpongeBob humbet emrin e tij. Fjalë për fjalë dhe figurativisht, është një humbje e plotë e identitetit.”

Huffpost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0