Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 04/10/2019

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Share
nga Anerola Torollari
Tet 04, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i pankreasit dhe më poshtë janë disa nga fjalët e tij të fundit:

Lexoni: Ja cila është thënia e Steve Jobs që po interpretohet keq nga të gjithë

“Në këtë moment, i shtrirë në shtrat, i sëmurë dhe duke kujtuar tërë jetën time, e kuptoj se e gjithë fama dhe pasuria që kam është e pakuptimtë përballë vdekjes së afërt. Ju mund të punësoni dikë që të drejtojë një makinë për ju, të fitojë para për ju – por nuk mund të merrni dikë që të marrë sëmundjen për ju. Mund të gjeni gjërat materiale, por ekziston diçka që nuk mund të gjendet kur humbet – “JETA”.

Ndërsa plakemi ne jemi më të zgjuar dhe ngadalë e kuptojmë se orat që vlejnë 30 dollarë apo 300 dollarë – të dyja tregojnë kohën. Pavarësisht nëse drejtojmë një makinë me vlerë 150,000 dollarë, apo një makinë me vlerë 2000 dollarë – rruga dhe distanca janë të njëjta, arrijmë në të njëjtin destinacion. Nëse pijmë një shishe me vlerë 300 dollarë ose verë me vlerë 10 dollarë efekti do të jetë i njëjtë. Nëse shtëpia ku jetojmë është 300 metra katrorë, ose 3000 metra katror – vetmia është e njëjtë”.

“Lumturia juaj e vërtetë e brendshme nuk vjen nga gjërat materiale të kësaj bote. Pavarësisht nëse jeni duke fluturuar në klasin e parë, apo atë ekonomik – nëse rrëzohet avioni, ju do të përplaseni me të”.

Lexoni: Strategjia e Steve Jobs që e bëri kompaninë Apple t’i shpëtonte falimentimit

Pesë fakte të pamohueshme që duhen pasur parasysh në jetë:

  1. Mos i edukoni fëmijët tuaj të jenë të pasur. Edukojini ata të jenë të lumtur. Kështu që kur të rriten ata do të dinë vlerën e gjërave dhe jo çmimin e tyre.
  2. Hani ushqimin tuaj si ilaç, përndryshe do t’ju duhet të hani ilaçin tuaj si ushqim.
  3. Kush ju do nuk do të largohet kurrë nga ju, edhe nëse ka 100 arsye për të hequr dorë. Ai gjithmonë do të gjejë një arsye për të vazhduar më tej.
  4. Ekziston një ndryshim i madh midis të qenit njerëzor dhe qenies njerëzore.
  5. Nëse doni të ecni shpejt – shkoni vetëm! Por nëse doni të arrini larg – shkoni së bashku.

/theirishmedium