Merkel mbështet Kinën kundër aleancës BE-SHBA - Business Magazine Albania

Merkel mbështet Kinën kundër aleancës BE-SHBA

Merkel

Kancelarja gjermane tregohet vigjilente kundrejt krijimit të fraksioneve

Kancelarja gjermane Angela Merkel refuzoi thirrjet e Joe Biden për krijimin e një aleance  mes Europës dhe SHBA-së, kundër Kinës. Në fjalimin virtual në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit ajo u shpreh se duhen shmangur ndërtimet e fraksioneve që mund të çojnë në formimin e një Lufte të Re të Ftohtë, mes Kinës dhe aleancës transatlantike BE-SHBA.

Ndërsa administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden po kërkon të grupojë së bashku demokracitë për të përmbajtur Kinën, Merkel ishte dukshëm e kujdesshme në lidhje me formimin e fraksioneve.

“Unë do dëshiroja shumë shmangien e ndërtimit të fraksioneve. Nuk mendoj se është e drejtë për shumë shoqëri, nëse do të shpreheshim se këto janë Shtetet e Bashkuara, atje është Kina dhe ne të grupohemi me njërën ose tjetrën. Kjo nuk është mënyra si duhet të funksionojnë gjërat” – u shpreh Kancelarja.

Referuar fjalimit që mbajti Presidenti Jinping në po të njëjtin forum, Merkel shprehet: “Presidenti kinez foli dje dhe unë pajtohem me të. Ne kemi nevojë për aleancë mes shumë vendeve për të arritur qëllime të përbashkëta.”

“Por ekziston një pyetje ku akoma nuk kemi një marrëveshje. Ndoshta pyetja se çfarë do të thotë kur keni modele të ndryshme shoqërore. Kur fillon ndërhyrja dhe ku mbaron? Kur qëndroni për vlerat elementare që janë të pandashme?” – tha ajo.

Lexo: Ashpërsohen masat në Gjermani/ Merkel: Masat aktuale të pamjaftueshme

Duke vlerësuar marrëveshjen e investimeve BE-Kinë, udhëheqësja gjermane tha se ishte shumë e kënaqur. Ajo vlerësoi reciprocitetin, transparencën mbi subvencionet e shtetit kinez dhe hapjen e mumndësisë për të hyrë në teknologjinë kineze.

Ajo më pas bëri thirrje që Presidenti Biden të gjejë gjuhë të përbashkët me BE për taksimin e kompanive dixhitale.  Të dy udhëheqësit folën në telefon përpara fjalës së saj të hënën.  Dyshja ranë dakord që pandemia COVID-19 dhe sfidat e tjera globale mund të trajtohen vetëm përmes një bashkëpunimi më të ngushtë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0