Ashpërsohen masat në Gjermani/ Merkel: Masat aktuale të pamjaftueshme

Gjermania ka vendosur kufizime të rrepta për të frenuar përhapjen e Covid-19. Angela Merkel, kancelarja gjermane ka shpjeguar se masat ekzistuese të kufizimit nuk janë aq efektive sa mendohej. Dy rajone të goditura rëndë në Bavari tashmë janë kthyer në bllokim, me shkollat, kopshtet dhe çerdhet e mbyllura.

“Situata po bëhet shumë serioze, këto masa nuk do të jenë të mjaftueshme për të kaluar dimrin, është shprehur ajo.  Numri ditor i infektimeve nuk është  rritur por megjithatë shifrat janë ende të larta.

Nga thellësia e zemrës time, me të vërtetë më vjen keq. Por nëse çmimi që paguajmë është 590 vdekje në ditë, atëherë duhet të them se kjo nuk është e pranueshme”, mësohet të ketë thënë kancelarja Merkel.

Markus Soeder, kryetar i Bavarisë, vendit me më shumë viktima tha se  është i sigurt që disa liderë kombëtarë dhe rajonalë do të pajtohen për masat edhe pse para Krishtlindjeve. “Më mirë ta bëjmë tani dhe ta bëjmë mirë, sesa vonë dhe me gjysmë zemre,” i tha ai kabinetit rajonal të tij të Martën.

Një pako për ndihmë prej 10 miliardë euro do të ndahet për të paguar kompanitë që kanë pësuar humbje si pasojë e pandemisë për shkak të mbylljes. Kompanitë e vogla, me deri 50 punonjës, do të marrin 75 për qind të të hyrave që kishin regjistruar një vit më parë për muajin nëntor.

Gjermania e përballoi relativisht mirë valën e parë të koronavirusit në fillim të vitit, por numrat janë rritur me shpejtësi javët e fundit, ashtu siç kanë ndodhur në të gjithë kontinentin. Numri i rasteve të reja ditore tani rregullisht kapërcen 10,000, me më shumë se 11,400 infeksione të reja të raportuara të Martën, sipas Institutit Robert Koch (RKI) për kontrollin e sëmundjes.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale