Më shumë se gjysma e grave nuk po investojnë: Çfarë i pengon ato?  - Business Magazine Albania

Më shumë se gjysma e grave nuk po investojnë: Çfarë i pengon ato? 

investojnë

Edhe pse gratë janë dëshmuar se janë investitore të suksesshme, më shumë se gjysma e tyre nuk po investojnë. Një sondazh i GOBankingRates me mbi 1000 gra të moshës nga 18 deri në mbi 65 vjeç zbuloi se mbi 53% e grave nuk po investojnë në mënyrë aktive.

Anketa identifikoi disa pengesa për gratë që investojnë. Kjo përfshin:

  • Mungesën e parave (33%)
  • Mungesën e njohurive se si të investohet (11%)
  • Një kombinim i të dyjave (10%)

Problemi i të ardhurave 

Një nga pengesat më të mëdha për gratë që investojnë është perceptimi se sa para nevojiten në të vërtetë për të filluar. Një studim i veçantë i kryer nga menaxheri kryesor global i aseteve BNY Mellon zbuloi se mesatarisht dhe globalisht, gratë besojnë se u duhen 4,092 dollarë të ardhura të disponueshme çdo muaj përpara se të mund të konsideronin investimin e ndonjë prej tyre. Kjo është pothuajse 50,000 dollarë në vit në të ardhura të disponueshme, që do të thotë para shtesë, pavarësisht nga shpenzimet kryesore të një familjeje. Në SHBA, ky numër u zbulua të jetë edhe më i lartë, me gratë që besojnë se kanë nevojë për mbi 6,000 dollarë të ardhura mujore të disponueshme (72,000 dollarë në vit) në të ardhura shtesë përpara se të konsiderojnë investimin.

Lexoni: Fuqizimi i gruas, mundësi për vendin. Dhoma Ekonomike e Gruas dhe BERZH në një tryezë me gratë sipërmarrëse

Shkëputja është e qartë. Pavarësisht besimeve të përhapura se ju duhen shumë para për të fituar para, kjo thjesht nuk është e vërtetë – një lajm ky fatlum për gratë që janë të kujdesshme për të investuar. Studimi i BNY citon një shembull që nëse keni filluar 10 vjet më parë të investoni 30 dollarë në muaj në Indeksin S&P 500, portofoli juaj do të kishte vlerë mbi 8,000 dollarë sot, nga të cilat më pak se gjysma do të ishin kontributet tuaja.

Si funksionon kjo? Interesi i përbërë. Ndërsa shumë gra kanë përshtypjen se bollëku është emri i lojës, qëndrueshmëria dhe moderimi janë në fakt shumë më të rëndësishme. Shuma të vogla parash të kontribuara për një periudhë të gjatë kohore është një strategji investimi e provuar, pavarësisht se sa të ardhura të disponueshme mund të mendoni se ju nevojiten. Veçanërisht duke qenë se kjo pengesë për hyrjen në investime është ndoshta më e lehtë për t’u kapërcyer, gratë mund të fillojnë me pak sa do të donin që ngadalë të fillojnë të bëhen më komode për të investuar.

Problemi i njohurive 

Në total, 21% e grave të anketuara nga GOBankingRates menduan se mungesa e njohurive po i pengon ato të investojnë, dhe ky nuk është tërësisht faji i tyre. BNY raportoi se industria e investimeve po dështon të arrijë, të tërheqë dhe të angazhojë gratë në të njëjtën shkallë si burrat.

Më tej, në aspektet kyçe të vendimmarrjes financiare, investimi është në fakt zona ku më pak gra ndjehen të sigurta në krahasim me marrjen e vendimeve rreth kursimeve, pronës dhe pensioneve, zbuloi studimi i BNY. Ka pabarazi në mbarë globin se sa të sigurta ndihen gratë, por marrëdhënia e njohurive dhe besimit është e qartë.

Në Indi, ku besimi është më i lartë për të investuar tek gratë, të dhënat e BNY treguan se po zhvillohen më shumë biseda rreth investimit. Gjysma e grave indiane në studim thanë se prindërit e tyre i edukuan ato për të investuar, krahasuar me “një mesatare prej vetëm 32% të grave në të gjitha tregjet dhe vetëm 12% në Japoni, ku nivelet e besimit në investime janë më të ulëta”.

Mosdashja e rrezikut të gabuar 

Sondazhi i BNY identifikoi një faktor tjetër që mund t’i pengojë gratë të investojnë. Sondazhi zbuloi se vetëm 9% e grave kanë një tolerancë të lartë ndaj rrezikut, por një oreks më i lartë rreziku nuk është i nevojshëm për të investuar. Perceptimet e gabuara të këtij niveli rreziku po i pengojnë gratë të investojnë.

BNY shton se duhet bërë punë nga industria për të komunikuar më mirë rreziqet dhe përfitimet e investimeve, veçanërisht në kontekstin e humbjeve të mundshme. Kjo do të thotë se, mund të ketë më shumë rrezik në mos investimin sesa në përfshirjen në treg. 45% e grave të anketuara nga BNY thanë se investimi i parave në bursë, qoftë drejtpërdrejt ose përmes një fondi, është thjesht shumë i rrezikshëm për to. Pothuajse gjysma e grave të anketuara nga BNY, 49%, kanë një tolerancë të moderuar ndaj rrezikut, ndërsa 42% u përgjigjën me një tolerancë të ulët ndaj rrezikut.

Të gjitha investimet vijnë me rrezik, por mungesa e njohurive krijon besimin se të gjitha investimet janë me rrezik të lartë. Është thelbësore të kuptohet se mbajtja e parave cash mund të jetë gjithashtu një rrezik, veçanërisht tani. Me inflacion mbi 7%, paratë cash janë para të humbura, është kaq e thjeshtë. Ashtu siç ka investime me rrezik të lartë, ka edhe investime me rrezik më të ulët që janë logjikisht pozicione më të mira se paratë cash. Këto mund të përfshijnë fonde të caktuara obligacionesh, mallra dhe shërbime komunale dhe stoqe të energjisë, ndër të tjera.

Një problem për të gjithë

Mosrrezikimi i grave për të investuar nuk është vetëm një pengesë për gratë që zgjedhin të mos investojnë. Studimi i BNY zbuloi se nëse gratë do të investonin në të njëjtin ritëm si burrat, do të kishte të paktën 3.22 trilionë dollarë shtesë të aseteve nën menaxhim nga individë privatë sot. Kjo do të thotë më shumë para dhe kthime, për të gjithë investitorët, përfshirë burrat.

Lexoni: Mirela Sula për Forbes: 5 këshilla për gratë që të lulëzojnë në biznes

Më e rëndësishmja, hulumtimet tregojnë gjithashtu se gratë kanë më shumë gjasa të bëjnë investime të kenë ndikime pozitive si në mjedis ashtu edhe në shoqëri në tërësi. BNY zbuloi se gratë janë më të interesuara për të bërë investime që përputhen me vlerat e tyre personale dhe kanë ndikime pozitive shoqërore.

Kjo e bën zgjidhjen e përgjithshme shumë më të rëndësishme. Jo vetëm që gratë investitore do të sjellin norma më të larta kthimi dhe volum të përgjithshëm në tregjet e investimeve, por më shumë para nga gratë investitore do të rrisin gjithashtu investimet me një qëllim dhe do të jenë një përmirësim për shoqërinë në tërësi.

www.gobankingrates

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0