Me ne fund vjen perditesimi i Chrome per Android - Business Magazine Albania

Me ne fund vjen perditesimi i Chrome per Android


Pas nje kohe te gjate qe kur u be perditesimi i fundit, Chrome 25 per Android me ne fund perditesohet duke ardhur me disa ndryshime, qe mund te jene te leverdishme per perdoruesit.
Disa nga keto perditesime perfshijne shpejtesine, qendrueshmerine dhe funksionimin e pergjithshem te shfletuesit.
 
Ndoshta kur te tregojme qe hera e fundit kur ky shfletues u perditesua ishte nentori i vitit 2012 nuk eshte kohe e larget nga sot, por me te vertet, duke e pasur parasysh dinamiken ne te cilen po jetojme, kur risi te shumta mund te veshtiresojne qendrueshmerine, te ngadalesojne shpejtesine dhe te pengojne ne pergjithesi rrjedhshmerine e deshiruar te funksionimit te shfletuesit, ky perditesim i sotshem mund te duket vertet i ardhur pas nje kohe te gjate.
 
Ne blogun e vet qe raporton per perditesimin e Chrome, programuesi nga ndermarrja Google, Jason Kersey zbuloi ndryshimet e perfshira, duke ofruar edhe disa hollesi.
Permiresimi me i madh i cili mund te pritet mire nga entuziastet e shfletuesit Chrome eshte ne versionin me te fundit te V8, qe eshte makina JavaScript e Chrome. Ndryshimet e tjera perfshijne reagimin me te mire kur te behet ndukja-per-zmadhim, funksionim i permiresuar i shfletimit gjate zhvendosjes me rrote, mbeshtetje e zgjeruar per ndryshimet ne HTML5 qe nga leshimi ne nentor dhe nje ndryshim ne lejim qe ia mundeson Chrome te ndaloje audion kurdo qe funksionet per thirrje dhe telefoni jane ne perdorim.
 
Audioja do te vazhdoje te transmetohet nga shfletuesi edhe nese eshte ne sfond, perveç per funksionimin e telefonit.
Pse nuk duhet te mbani te hapura me teper se 9 tab-e ne shfletues?
Chrome vazhdon te kete nje perqindje relativisht te vogel te pranise se tregut ne Android, por kjo pritet te ndryshoje teksa me teper pajisje me Android te tipit Jelly Bean pritet te vijne, qe eshte versioni i vetem i Android qe e ofron shfletuesin Chrome si shfletues te nenkuptuar. (PC World Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0