Më 29 Janar Uplift Albania Demo-Day zbulon startupet më premtuese të rajonit - Business Magazine Albania

Më 29 Janar Uplift Albania Demo-Day zbulon startupet më premtuese të rajonit

Pas 4 muajsh rrugëtim plot sfida e suksese, edicioni i dytë i Uplift Albania do të njohë fituesit e saj ditën e Premte më 29 Janar në Uplift Demo Day.

Në një ceremoni e cila do të organizohet në formatin hibrid, me pjesëmarrje fizike dhe virtuale, nga ora 17:40 deri në orën 20:00 11 startupet që ndoqën programin e akselerimit do të marrin vëmendjen e mediave, partnerëve, mbështetësve të Uplift Albania në përpjekje për të joshur investitorë engjëj.

Falë eksperiencës mëse 10 vjeçare të ICTSmedia, partneritetit të SOVVA dhe mbështetjes financiare të SlovakAid, 11 startupet nën patronazhin e 50+ ekspertëve të Uplift Albania, nga program i akselerimit mësuan sesi të joshin investime, të mbrojnë pronën e tyre intelektuale, të përmirësojnë modelet e biznesit e të aplikojnë metodologjinë “lean startup” dhe të nesërmen të shndërrohen në biznese të suksesshme.

Startupet më premtuese kanë mundësi të ngrijnë investime deri në 50,000 euro falë rrjetit të gjerë të partnerëve të ICTSmedia dhe Uplift Albania ndërsa 5,000 euro janë dedikuar në formën e çmimeve cash.

Varg.ioFoodFilledNeuroyouthWellnes+HermexiNegotioAlbBnbSwipinCrossplagUdhë dhe Nutriprep kaluan fazën e Selection Bootcamp dhe ndoqën programin e akselerimit.

Gjatë 4 muajve ata patën shansin të takohen me mentorë, ekspertë të fushës e madje investitorë. Uplift Albania Mini-Demo Day në Dhjetor i parapriu finales ku startupet demonstruan sikur të ishin në Demo-Day.

Një moment i një rëndësie të veçantë, Demo Day është finalja e madhe e Uplift Albania ku startupet do të takohen me investitorët gjatë evenimentit Investor Connect.

11 startupet më pas do të prezantojnë biznesin në skenë përballë jurisë së Uplift Albania dhe një audience të gjerë me familje, miq, mbështetës dhe partnerë që do ti ndjekin virtualisht.

Axhenda e Demo Day:

  • 16:00 – 16:30 Regjistrimi
  • 16:30 – 17:30 Investor Connect
  • 17:40 – 20:00 Demo Day, Prezantimi i Startupeve,
  • 20:00 Shpallja e Fituesve

Për tu bërë pjesë e evenimentit virtual ju mund të regjistroheni në këtë lidhje: https://zoom.us/webinar/register/WN_0fiaV9lATe6-x_trXLrO9g

Uplift Albania mbetet i hapur për investitorët potencialë  dhe engjëj nga Shqipëria dhe rajoni. Ata do të gëzojnë të gjithë mbështetjen e ICTSmedia për të facilituar një proces sa më të mirë due diligence deri në finalizimin e investimit.

Uplift Albania është fryt i bashkëpunimit të ngushtë mes ICTSmedia, SOVVA dhe mbështetjen financiare të SlovakAid dhe sponsorëve Vodafone, Raiffeisen Bank, Huawei, Albvision, EU for Innovation, Bashkia Tiranë, Swissep dhe ICTSlab. PCWorld Albanian, CIO, SCAN TV dhe Geek Room janë partnerë mediatikë të kësaj ngjarjeje.

Rreth ICTSmedia

ICTSmedia është shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit. Themeluese e garës mbarëkombëtare në teknologji Albanian ICT Awards dhe mbështesë e aktiviteteve të ngjashme në këtë sektor në Shqipëri. Laboratori multi-funksional ICTSlab i hapur së fund në Tiranë me disa prej kurrikulave më të avancuara ndërkombëtare vjen si një fryt i eksperiencës së ICTSmedia. Shtëpia botuese është publikuese e disa prej mediave online më të ndjekura në teknologji si PCWorld Albanian.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0