Mbi 100 të rinj nga Diaspora në udhëtim për të zbuluar rrënjët shqiptare - Business Magazine Albania

Mbi 100 të rinj nga Diaspora në udhëtim për të zbuluar rrënjët shqiptare

Mbi 100 të rinj nga Diaspora në udhëtim për të zbuluar rrënjët shqiptare

Mbi 100 të rinj nga diaspora do të nisin udhëtimin e tyre në vendet tona amë përmes programit OriginAL gjatë vitit 2024. Grupi i parë i të rinjve, të moshës 18 deri 24 vjeç, do të nisë aventurën e tij më 31 maj nga Prishtina dhe do ta përmbyllë në Tiranë pas dy javësh, me vizita në vende me rëndësi historike dhe kulturore, takime me protagonistë ngjarjesh dhe personazhe nga jeta e përditshme e qyteteve shqiptare.

Grupet e dyta dhe të treta për vitin 2024 priten të vijnë në atdhe në korrik dhe tetor, përkatësisht. OriginAL këtë vit sjell të rinj të diasporës nga mbi 25 shtete të botës, me origjinë nga të gjitha trevat shqiptare. Këta të rinj do të kenë mundësinë të zbulojnë rrënjët, të lidhen me kulturën e tonë dhe të forcojnë ndjenjën e përkatësisë kombëtare dhe solidaritetit me bashkëatdhetarët e tyre.

Lexo edhe: Shpallen veprat fituese për “Fondin e Përkthimit Letrar nga Gjuha Shqipe në Gjuhë të Huaj”

OriginAL është program i themeluar nga GERMIN dhe Fondacioni Global i Shqiptar (GAF), i cili ofro përvoja edukative dhe kulturore për të rinjtë e diasporës shqiptare, me qëllim që t’i frymëzojë ata të jenë pjesë e një komuniteti global shqiptarësh të lidhur me Shqipërinë, Kosovën dhe vendet e tjera amë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0