MasterCard i jep fund nënshkrimit të faturave

MasterCard i jep fund nënshkrimit të faturave


“Mund të firmosni në fund ju lutem?” “Firmosni këtu.”

Këtyre shprehjeve, që dëgjoni zakonisht kur bëni blerje apo drekoni jashtë, po ju vjen fundi.

MasterCard do t’i japë fund firmave gjatë blerjeve duke filluar nga muaji prill.

Lexoni: Mastercard do të përdorë fotot “selfie” për pagesat online

Por a e dini arsyen pse duhet të firmosni kur bëni një blerje me kartë krediti? Kryesorja: arsye sigurie.

Një nga arsyet përse ju duhet të firmosni për një blerje të caktuar është që shitësit të kontrollojnë firmën në kartë me fimën në faturë. Arsyeja e dytë është për të mbrojtur palët e përfshira (ju, shitësin dhe kompaninë e kartës së kreditit) në rastet kur një blerje kontestohet.

Tashmë 80% e transaksioneve me kartë debiti dhe kartë krediti me një MasterCard në SHBA dhe Kanada nuk kërkojnë një nënshkrim, por së shpejti kjo do të ndodh kudo.

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0