Mastercard do të përdorë fotot "selfie" për pagesat online - Business Magazine Albania

Mastercard do të përdorë fotot “selfie” për pagesat online


Fotot “selfie” do të jenë një mjet mjaft i vlefshëm për t’u mbrojtur nga mashtrimi i kartave të kreditit.

Mastercard ka publikuar javën e kaluar se përdoruesit e saj mund të përdorin një foto të fytyrës së tyre ose shenjat e gishtave për t’u identifikuar kur bëjnë blerje online nga celulari i tyre.

Pas testimeve të suksesshme  vjeshtën e vitit të kaluar, kjo risi mund të vihet në përdorim nga bankat e mëdha në SH.B.A, Kanada, Britani e Madhe dhe disa shtete të tjera Europiane. Ky aplikacion i ri është zhvilluar nga kompania Mastercard për të ulur numrin e madh të vjedhjeve të identitetit dhe kartave të kreditit.

Ky aplikacion do të përdorë të dhëna biometrike të marra nga foto dhe shenjat e gishtave çdo herë kur përdoruesit do të blenë online. Gjithashtu Mastercard po shikon mundësine e monitorimit të rrahjeve të zemrës dhe skanimit të syrit për të verifikuar identitetin.

Me rritjen e numrit të vjedhjeve të kartave të kreditit, kompanitë po shohin për mundësi të reja për të verifikuar identitetin përveç kodeve të thjeshta ose numrave PIN.

Disa ditë më parë, banka Britanike HSBC, i lejon klientët e saj të verifikohen nëpërmjet zërit dhe shenjave të gishtërinjve.

Shumica e kompanive të kartave të kreditit, ka vendosur të gjenerojë kode unike për çdo transaksion në mënyrë që ta ulin mundësinë e mashtrimit.

/Mashable/

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0