Mastercard bllokon firmat ruse, bitcoin rritet pas sanksioneve të fundit ndaj Rusisë - Business Magazine Albania

Mastercard bllokon firmat ruse, bitcoin rritet pas sanksioneve të fundit ndaj Rusisë

Mastercard

Ndërsa rubla është ruajtur në Moskë, tregjet ruse të aksioneve dhe derivateve do të mbeten të mbyllura sot për të dytën ditë radhazi.

Banka Qendrore e Rusisë vendosi të mos rihapë tregjet e aksioneve dje pas sanksioneve të rënda perëndimore ndaj vendit. Aksionet ruse të listuara në Londër ranë dje, duke përfshirë Sberbank dhe prodhuesit e naftës dhe gazit Gazprom, Rosneft dhe Lukoil.

Këtë mëngjes, Sberbank u rikthye me 20% dhe Gazprom u rrit gati 12%, ndërsa Rosneft shtoi 2.8% dhe Lukoil ra me 19%. Grupi rus i prodhimit të çelikut dhe minierave Evraz ka rritjen më të lartë në indeksin FTSE 100, me rritje gati 5%, pas humbjeve të mëdha dje.

Ndërsa tregjet u hapën në një panik të Hënën, shumë rusë nxituan në pikat e parave lokale në Moskë për të rimarrë kursimet e tyre përpara se dëmi të përkeqësohej. Bisedimet pranë Bjellorusi-Ukrainë midis zyrtarëve ukrainas dhe rusë përfunduan dje pa rezultat dhe u lanë në hije nga intensifikimi i luftimeve në Ukrainë.

Ndërsa vendet perëndimore vendosën sanksione më të gjera ndaj Rusisë, Mastercard tha mbrëmë se kishte bllokuar disa institucione financiare nga rrjeti i saj i pagesave. Firma me bazë në New York tha se do të vazhdojë të punojë me rregullatorët në ditët në vijim dhe u zotua të kontribuojë me 2 milionë dollarë për ndihmë humanitare për Ukrainën.

Lexoni: Terminalet e internetit Starlink mbërrijnë në Ukrainë mes pushtimit rus

Visa bëri një donacion të ngjashëm dhe tha në një deklaratë se po merrte masa për të siguruar respektimin e sanksioneve.

Po rriten pritshmëritë se Rusia mund t’u drejtohet kriptovalutave, pasi u mbyll nga sistemi ndërkombëtar i pagesave Swift dhe me sanksionet e vendosura ndaj bankave të saj. Bitcoin, kriptomonedha më e njohur në botë, iu rikthye rritjes duke u rritur me 4.4% në 43,460 dollarë këtë mëngjes.

Aksionet aziatike ishin më të qëndrueshme pas shitjeve të mëdha në tregjet globale të aksioneve në ditët e fundit. Nikkei i Japonisë u rrit 1.2% ndërsa Hang Seng i Hong Kongut u rrit me 0.4% dhe bursa australiane u rrit 0.7%.

Kerry Craig, strateg i tregut global në JPMorgan Asset Management, tha: “Tregjet do të përqëndrohen në implikimet më të gjera të asaj që do të ndodhë rreth çmimeve të energjisë, çfarë do të thotë inflacion në pjesë të botës.”

Nafta e papërpunuar Brent, pikë referimi globale, po tregtohet pak më poshtë se 100 dollarë për fuçi, me 99,92 dollarë, 2%, pasi arriti nivelin më të lartë të shtatë viteve prej 105,799 dollarë të enjten e kaluar kur Rusia pushtoi Ukrainën. Ari, një investim tradicional i sigurtë, është ulur në 1,907 dollarë për ons.

Rubla ruse është stabilizuar pasi ra me 30%, në një nivel më të ulët rekord prej 120 për 1 dollar të Hënën. Banka Qendrore Ruse rriti më shumë se dy herë normën bazë të interesit në 20% dhe njoftoi një mori masash të tjera për të frenuar rënien. Sot në mëngjes, rubla ka rënë me 0.3% në 94.85 për dollar dhe është e pandryshuar kundrejt euros në 106.02.

Pasi tregjet europiane u mbyllën dje, Shell njoftoi se do të zhveshte asetet e saj ruse dhe do t’i jepte fund aleancës me Gazprom, pas një hapi të BP një ditë më parë për të hequr qafe 20% të aksioneve në Rosneft, që do t’i kushtojë 25 miliardë dollarë.

Vëmendja tani është kthyer te gjigantët e naftës si TotalEnergies dhe Exxon, të cilët ende nuk kanë bërë të ditur se çfarë do të bëjnë. Firma amerikane Exxon është nën presion për të ndërprerë lidhjet e saj me Rosneft dhe për të shkarkuar 30% të aksioneve në një projekt të fushave të naftës dhe gazit në ishullin Sakhalin në Lindjen e Largët të Rusisë.

TotalEnergies e Francës zotëron 19.4% të aksioneve në Novatek të listuar publikisht, me sa duket me lidhje të ngushta me Kremlinin ndërsa aleati i Putinit Genadi Timchenko është në bordin e saj. Novatek është prodhuesi i dytë më i madh i gazit në Rusi.

theguardian.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0