mentoret me spikates te 500 Startups

Marvin Liao, nje fans i lashte i marketingut dixhital


Nje nga mentoret me spikates te 500 Startups dhe Upwest Labs. qe ofron ndihme per kompanite ne momentin e lancimit te tyre eshte edhe Marvin Liao. Sapo hasin emrin e tij, shume kush mendon se si te mesoje prej eksperiences se tij te madhe ne fushen e marketingut dhe reklamave.

Ne muajin shkurt, Tirana do te jete qyteti mikprites i Marketing Kingdom, nje nga aktivitetet me te medha ne Europe ne fushen e marketingut qe zhvillohet cdo vit ne 5 shtete te ndryshme europiane.
E planifikuar te mbahet me 24 shkurt, 2014, Marketing Kingdom Tirana do te perfshije nje dite plot me prezantime dhe seminare nga disa nga profesionistet me te shquar ne bote ne fushen e marketingut dhe komunikimit perfshire Marvin Liao, ish-Drejtor Komercial i Yahoo! dhe nje nga ekspertet me te medhenj ne fushen e reklames ne bote.

Nje fans i “lashte” si dhe pjesemarres dhe vezhgues i revolucionit te marketingut dixhital qe po ndodh ne keto 12 vitet e fundit neper bote, Kanadezi Liao eshte aktualisht pjese e bordit keshillues per nje sere reklamash ne internet dhe kompanish te teknologjise se reklamave neper bote. Ai gjithashtu eshte Keshilltar i kompanise – Nielsen Innovation Labs, kompanise adtech IPONweb e te tjera.

Gjithashtu, ai eshte mentor per shume programe te tipit Startup Accelerator ne Europe, Izrael dhe Shtetet e Bashkuara duke i drejtuar skuadrat e startup me shitjet, marketingun dhe perpjekjet per zhvillimin e bashkepunimeve.
Ish drejtor komercial i Yahoo! Inc. (per 10.5 vite), Marvin Liao ka mbajtur poste ne departamente te ndryshme te Shitjeve, Zhvillimit te Biznesit, Operacioneve te Reklames dhe Marketingut. Shume nga postet e tij kane qene rajonale ose menaxhuese ne aspektin global duke i dhene atij nje eksperience te gjere nga Azia, ne Europe e Amerike Latine dhe Shtetet e Amerikes.

Liao punon ne Amerike prej 14 vitesh. “Une jam kanadez, dhe ishte nje shook i madh te vija ne Amerike, edhe pse eshte afer. Jetoj ne Amerike prej 14 vitesh dhe tani jam mesuar por gjithsesi eshte nje shook! Reklama ka gjithandej, secili perpiqet te shese dicka por Amerika eshte nje vend i shkelqyeshem per te mesuar,” thote Liao ne nje interviste shtatorin e kaluar ne Georgia ne perfundim te Marketing Kingdom Georgia 2.
Liao eshte i martuar dhe ka nje vajze.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0