Marvin Liao, nje fans i lashte i marketingut dixhital


Nje nga mentoret me spikates te 500 Startups dhe Upwest Labs. qe ofron ndihme per kompanite ne momentin e lancimit te tyre eshte edhe Marvin Liao. Sapo hasin emrin e tij, shume kush mendon se si te mesoje prej eksperiences se tij te madhe ne fushen e marketingut dhe reklamave.

Ne muajin shkurt, Tirana do te jete qyteti mikprites i Marketing Kingdom, nje nga aktivitetet me te medha ne Europe ne fushen e marketingut qe zhvillohet cdo vit ne 5 shtete te ndryshme europiane.
E planifikuar te mbahet me 24 shkurt, 2014, Marketing Kingdom Tirana do te perfshije nje dite plot me prezantime dhe seminare nga disa nga profesionistet me te shquar ne bote ne fushen e marketingut dhe komunikimit perfshire Marvin Liao, ish-Drejtor Komercial i Yahoo! dhe nje nga ekspertet me te medhenj ne fushen e reklames ne bote.

Nje fans i “lashte” si dhe pjesemarres dhe vezhgues i revolucionit te marketingut dixhital qe po ndodh ne keto 12 vitet e fundit neper bote, Kanadezi Liao eshte aktualisht pjese e bordit keshillues per nje sere reklamash ne internet dhe kompanish te teknologjise se reklamave neper bote. Ai gjithashtu eshte Keshilltar i kompanise – Nielsen Innovation Labs, kompanise adtech IPONweb e te tjera.

Gjithashtu, ai eshte mentor per shume programe te tipit Startup Accelerator ne Europe, Izrael dhe Shtetet e Bashkuara duke i drejtuar skuadrat e startup me shitjet, marketingun dhe perpjekjet per zhvillimin e bashkepunimeve.
Ish drejtor komercial i Yahoo! Inc. (per 10.5 vite), Marvin Liao ka mbajtur poste ne departamente te ndryshme te Shitjeve, Zhvillimit te Biznesit, Operacioneve te Reklames dhe Marketingut. Shume nga postet e tij kane qene rajonale ose menaxhuese ne aspektin global duke i dhene atij nje eksperience te gjere nga Azia, ne Europe e Amerike Latine dhe Shtetet e Amerikes.

Liao punon ne Amerike prej 14 vitesh. “Une jam kanadez, dhe ishte nje shook i madh te vija ne Amerike, edhe pse eshte afer. Jetoj ne Amerike prej 14 vitesh dhe tani jam mesuar por gjithsesi eshte nje shook! Reklama ka gjithandej, secili perpiqet te shese dicka por Amerika eshte nje vend i shkelqyeshem per te mesuar,” thote Liao ne nje interviste shtatorin e kaluar ne Georgia ne perfundim te Marketing Kingdom Georgia 2.
Liao eshte i martuar dhe ka nje vajze.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale