Marreveshja/Doganieret do te hetohen per pasurite prej vitit 2003 - Business Magazine Albania

Marreveshja/Doganieret do te hetohen per pasurite prej vitit 2003


E gjithe administrata doganore do te hetohet per fshehje pasurie dhe konflikt interesi duke nisur qe nga viti 2003, ndersa doganat angazhohen te bashkepunojne me Inspektoriatin e Larte te Deklarimit te Pasurise dhe Kontrollit te Interesave (ILDKPI).

Drejtoresha e Pergjithshme e Doganave Elisa Spiropali dhe Drejtori i Pergjithshem i ILDKPKI, Shkelqim Ganaj, nenshkruan te premten ne Tirane marreveshjen e bashkepunimit per komunikimin dhe shkembimin e te dhenave.

Spiropali beri te ditur se marreveshja behet me synim marrjen e masave displinore ndaj personelit doganor qe Inspektoriati e ka evidentuar apo propozuar per masa administrative ose edhe kallezim penal.

Ndersa kreu i ILDKPKI-se theksoi se kete vit ILDKPI do te filloje kontrollin nga 2003 te te gjithe punonjesve te administrates doganore.

“Ky nivel bashkepunimi eshte ne kohen e duhur, ne menyre qe per te gjithe zyrtaert qe do te gjenden ne shkelje te ligjit pervec kallezimit penal ne organin e prokurorise, te meren masa administrative me largim nga puna, sepse zyrtaret nuk mund te qendrojne ne poste shteterore nese gjenden me fshehje pasurie apo konflikt interesi”, deklaroi Ganaj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0