Mark Zuckerberg, Tim Cook dhe drejtues të tjerë, tregojnë se çfarë po lexojnë këtë verë


Kur nuk janë të zënë duke krijuar produkte të mëdha, drejtuesve të teknologjisë u pëlqen të qetësohen duke lexuar një libër në plazh.

Gazetari i NBC, Dylan Byers mblodhi rekomandimet e librave nga CEO të teknologjisë në një listë leximi verore për gazetën e tij.

Për ata që kërkojnë të lexojnë një libër të mirë këtë verë, reporteri i NBC Dylan Byers i pyeti gjashtë ekzekutivë të teknologjisë për rekomandimet e tyre.

Mark Zuckerberg – Facebook, CEO

Ditët e Fundit Të Natës nga Graham Moore.

Një roman që si tematikë ka njeriun që e shpiku me të vërtetë llambën e dritës Përmban rrëfime interesante nga Nikola Tesla, Thomas Edison dhe George Westinghouse.

Zuckerberg, i cili është në luftë për dominimin e Facebook-ut, është duke u krituar për rekomandimin e një libri rreth një shpikës që i largon rivalët e tij nga biznesi për të mbrojtur monopolin e tij.

 

Sheryl Sandberg – Facebook, COO

Momenti i Ngritjes nga Melinda Gates

Filantropistja Melinda Gates shkruan për rëndësinë e fuqizimit të grave dhe se si ky veprim mund të ndryshojë botën.

 

Tim Cook – CEO, Apple

Kur Fryma Bëhet Ajër nga Paul Kalanithi

Kur një neurokirurg i ri i Stanford diagnostikohet me kancer të mushkërive, ai vendos të shkruaj për vdekjen, kujtesën, familjen, mjekësinë, letërsinë, filozofinë dhe fenë.

Qen këpucësh nga Phil Knight

Një kujtim nga themeluesi i kompanisë i Nike, Phil Knight.

 

Dawn Ostroff – Spotify, CCO

E edukuar nga Tara Westover

Westover, e rritur në malet e Idaho, nuk shkoi në shkollë deri në moshën 17 vjeç. Por më pas ajo arriti të fitonte doktoratën nga Universiteti i Kembrixh-it. Ky libër tregon për rrugën e saj drejt arsimit të lartë.

 

Evan Spiegel – Snachat, CEO

Republika e Vdekshme nga Edward Watts

Një histori për rënien e demokracisë në Romën e lashtë.

 

Jeffrey Katzenberg – KndrCo

21 Mësime për Shekullin 21 nga Yuval Noah Harari

Shkruar në 2018, Harari adreson sfidat teknologjike dhe politike me të cilat njerëzit do të duhet të përballen në shekullin XXI.

Klasa e Bardhë e Punës nga Joan C. Williams

Williams, një profesor i drejtësisë, shkruan “Vetëdija e klasave është zëvendësuar nga neglizhenca e tyre”.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale