Mark Zuckerberg, Tim Cook dhe drejtues të tjerë, tregojnë se çfarë po lexojnë këtë verë - Business Magazine Albania

Mark Zuckerberg, Tim Cook dhe drejtues të tjerë, tregojnë se çfarë po lexojnë këtë verë


Kur nuk janë të zënë duke krijuar produkte të mëdha, drejtuesve të teknologjisë u pëlqen të qetësohen duke lexuar një libër në plazh.

Gazetari i NBC, Dylan Byers mblodhi rekomandimet e librave nga CEO të teknologjisë në një listë leximi verore për gazetën e tij.

Për ata që kërkojnë të lexojnë një libër të mirë këtë verë, reporteri i NBC Dylan Byers i pyeti gjashtë ekzekutivë të teknologjisë për rekomandimet e tyre.

Mark Zuckerberg – Facebook, CEO

Ditët e Fundit Të Natës nga Graham Moore.

Një roman që si tematikë ka njeriun që e shpiku me të vërtetë llambën e dritës Përmban rrëfime interesante nga Nikola Tesla, Thomas Edison dhe George Westinghouse.

Zuckerberg, i cili është në luftë për dominimin e Facebook-ut, është duke u krituar për rekomandimin e një libri rreth një shpikës që i largon rivalët e tij nga biznesi për të mbrojtur monopolin e tij.

 

Sheryl Sandberg – Facebook, COO

Momenti i Ngritjes nga Melinda Gates

Filantropistja Melinda Gates shkruan për rëndësinë e fuqizimit të grave dhe se si ky veprim mund të ndryshojë botën.

 

Tim Cook – CEO, Apple

Kur Fryma Bëhet Ajër nga Paul Kalanithi

Kur një neurokirurg i ri i Stanford diagnostikohet me kancer të mushkërive, ai vendos të shkruaj për vdekjen, kujtesën, familjen, mjekësinë, letërsinë, filozofinë dhe fenë.

Qen këpucësh nga Phil Knight

Një kujtim nga themeluesi i kompanisë i Nike, Phil Knight.

 

Dawn Ostroff – Spotify, CCO

E edukuar nga Tara Westover

Westover, e rritur në malet e Idaho, nuk shkoi në shkollë deri në moshën 17 vjeç. Por më pas ajo arriti të fitonte doktoratën nga Universiteti i Kembrixh-it. Ky libër tregon për rrugën e saj drejt arsimit të lartë.

 

Evan Spiegel – Snachat, CEO

Republika e Vdekshme nga Edward Watts

Një histori për rënien e demokracisë në Romën e lashtë.

 

Jeffrey Katzenberg – KndrCo

21 Mësime për Shekullin 21 nga Yuval Noah Harari

Shkruar në 2018, Harari adreson sfidat teknologjike dhe politike me të cilat njerëzit do të duhet të përballen në shekullin XXI.

Klasa e Bardhë e Punës nga Joan C. Williams

Williams, një profesor i drejtësisë, shkruan “Vetëdija e klasave është zëvendësuar nga neglizhenca e tyre”.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0