Mark Cuban: Kjo është "pjesa më pak e rëndësishme e kriptos" ku investitorët duhet të fokusohen - Business Magazine Albania

Mark Cuban: Kjo është “pjesa më pak e rëndësishme e kriptos” ku investitorët duhet të fokusohen

Mark Cuban

Kur konsideron çdo investim në kriptomonedhë, investitori miliarder Mark Cuban kërkon dobi në çdo projekt. Kjo është arsyeja pse, për të, “tregtimi i tokens është pjesa më pak e rëndësishme e kriptos”, ka shkruar në Twitter.

Në vend të kësaj, Cuban i sheh kontratat inteligjente ose koleksionet e kodeve që fuqizojnë aplikacionet e decentralizuara dhe mënyrën se si ato përdoren brenda projekteve si gjënë më të rëndësishme të përdorimit.

Për shembull, kontratat inteligjente janë thelbësore në fuqizimin e financave të decentralizuara, ose DeFi, aplikacionet dhe tokens e pandryshueshëm ose NFT-të. Përveç kësaj, ato janë të rëndësishme në formimin e organizatave autonome të decentralizuara, ose DAO.

“Të jesh në gjendje të krijosh biznese në platforma të decentralizuara duke shfrytëzuar kontratat inteligjente, validuesit, DAO-të dhe më shumë, krijon një aftësi unike për të ofruar procese më efikase të biznesit dhe për të dominuar industritë,” tha investitori i “Shark Tank” dhe pronari i Dallas Mavericks.

Lexoni: Ligjvënësit nëpër botë po ashpërsojnë mbikëqyrjen e kriptomonedhave

Kjo vlen edhe për investitorët e përditshëm dhe për atë që ata duhet të kërkojnë kur mendojnë të investojnë në një projekt të lidhur me kripto gjithashtu. “Gjithmonë kërkoni për dobinë,” thotë ai. “Ky është vendi ku krijohet vlera.”

Kjo nuk është për t’u habitur, pasi Cuban ka përmendur vazhdimisht besimin e tij në investime për shkak të dobisë së tyre, duke përmendur si shembull aftësitë e kontratave inteligjente. Në të kaluarën, ai madje ia atribuon këtë mënyrë të menduarit pse ai është një “Ethereum maxi”.

“Kontratat inteligjente mund të ndryshojnë botën”, tha ai më parë për CNBC Make It.

Sidoqoftë, ekspertët financiarë paralajmërojnë se kriptomonedhat janë një investim i rrezikshëm, i paqëndrueshëm dhe spekulativ. Ata paralajmërojnë të investoni vetëm atë që mund të përballoni të humbni.

Cuban është një investitor i zjarrtë, me një portofol kriptomonedhash me monedha të ndryshme digjitale, NFT dhe investime në shumë kompani blockchain.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0