Ligjvënësit nëpër botë po ashpërsojnë mbikëqyrjen e kriptomonedhave - Business Magazine Albania

Ligjvënësit nëpër botë po ashpërsojnë mbikëqyrjen e kriptomonedhave

Rregullatorët anembanë globit po bëhen më serioze në lidhje me kriptot këtë vit, pasi shqetësimet rriten për ndikimin mjedisor të kripto-minierave dhe përdorimin e aseteve dixhitale për aktivitete të paligjshme.

Qeveritë po përballen me balancimin e nevojës për më shumë mbikëqyrje dhe mbrojtje të investitorëve me dëshirën e tyre për të fituar para në industrinë në zhvillim.

Në Rusi, Vladimir Putin ka treguar se ai mbështet një plan për të taksuar dhe rregulluar minierat e kriptove, në vend që t;i ndalojë atë siç u propozua nga banka e tij qendrore. Ligjvënësit kryesorë demokratë në SHBA, e cila është bërë qendra më e madhe e minierave të Bitcoin pas ndalimit të Kinës vitin e kaluar, kanë mbajtur seanca dëgjimore dhe kanë kërkuar nga kompanitë e minierave detaje mbi përdorimin e tyre të energjisë dhe emetimet e gazrave serrë.

Lexo edhe: Përdorimi i kriptovalutave vazhdon të rritet. Ja çfarë duhet të bëni përpara se t’i pranoni ato si pagesë

Kombe të tilla si Britania e Madhe dhe Spanja po ndërmarrin hapa për të shtrënguar rregullat rreth reklamave mashtruese të kriptove, me një mbikëqyrës britanik që propozon të kufizojë marketingun e industrisë tek investitorët e pasur dhe me përvojë. Rregullatori financiar i Singaporit u tha kompanive të kriptove që të përmbahen nga reklamimi i shërbimeve të tyre për publikun.

Ndërkohë, rregullatorët në Estoni dhe SHBA po përpiqen të godasin atë që një zyrtar amerikan i quajti “malet” e mashtrimit në hapësirën e aseteve dixhitale, pasi ata shohin se monedhat përdoren për evazion fiskal, pastrim parash dhe madje edhe financim terrorizmi.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0