Mark Cuban ka vetëm një këshillë për të rinjtë që duan të fillojnë biznesin e tyre - Business Magazine Albania

Mark Cuban ka vetëm një këshillë për të rinjtë që duan të fillojnë biznesin e tyre

Miliarderi Mark Cuban ishte vetëm 12 vjeç kur filloi biznesin e tij të pare për të bërë ca para shtesë, kështu që ai e di se çfarë duhet për të filluar një biznes në moshë të re.

Dhe, ai thotë se ka një gjë të thjeshtë që duhet të keni parasysh nëse dëshironi ta bëni edhe ju gjithashtu.

“Çelësi për të filluar një biznes kur je i ri është të bësh gjëra që mund t’i bësh vetë – gjëra që mund t’i bësh me kohën tënde,” i tha Cuban së fundmi një grupi gjimnazistësh në shkollën e mesme Leëisville në Teksas.

Kjo do të thotë të filloni me atë që dini, vuri në dukje ai. “Nëse është një produkt, bëni diçka që është e lehtë për t’u marrë dhe e lehtë për t’u shitur,” tha Cuban, duke shtuar: “Në të vërtetë varet nga një gjë e thjeshtë. Bizneset më të mira janë gjërat që mund t’i kontrolloni dhe bëni vetë. Kjo është çfarë do të thotë të jesh sipërmarrës”.

Lexo edhe; Mark Cuban: Blerja e pronave të paluajtshme në metaverse është një ide që nuk bën sens

Cuban filloi shumë herët të mësonte të drejtonte biznesin e tij si një adoleshent që shiste qese plehrash derë më derë në një periferi të Pitsburgut. Më vonë, ai shiti një shumëllojshmëri koleksionesh, nga kartat e bejsbollit deri te monedhat dhe pullat, duke thënë se të ardhurat ndihmuan të paguante shkollimin e tij në kolegj.

Në secilin prej këtyre rasteve, Cuban përdorte sende shtëpiake dhe koleksione që ishin të arritshme për një fëmijë dhe i shiste ato për një fitim – duke ndjekur këshillat e tij për adoleshentët sot.

Në mënyrë të ngjashme, si student i kolegjit, ai punoi si banakier dhe jepte mësime kërcimi për të fituar para shtesë. Cuban më vonë tregoi aftësitë e tij në kërcim publikisht duke u shfaqur në “Dancing Ëith the Stars” në 2007, duke përfunduar i 8-ti në konkurs./ CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0