Makinat pa shofer tani në rrugët e Hamburgut në GjermaniPesë makina elektrike Volkswagen pajisur me teknologjinë më të fundit në autonomi tani po lëvizin në disa nga rrugët e Hamburgut. Prodhuesi i makinave njoftoi të mërkurën se janë duke u zhvilluar testet e para të automjeteve me automatizimin e nivelit 4 në një qytet të madh gjerman. Veturat e-Golf Volkswagen janë testuar për të trajtuar modelet komplekse të trafikut urban pa ndihmën e shoferëve, edhe pse ata duhet të jenë të gatshëm të ndërhyjnë. Automatizimi i nivelit 5, kategoria e vetme më e lartë, kërkon që automjeti të kryejë të gjitha detyrat, duke e kthyer çdo kalimtar në një pasagjer. Makinat po udhëtojnë në tre kilometra rrugë urbane të Hamburgut, ku janë instaluar sinjale të reja dhe sisteme të tjera të menaxhimit të trafikut për të lehtësuar nisjen autonome.

Qëllimi është për të mundësuar gjashtë kilometra të rrugëve të qytetit deri në vitin 2020 me infrastrukturën e re, që lejon automjetet dhe sistemet e menaxhimit të trafikut të komunikojnë me njëri-tjetrin. Volkswagen thotë se kompjuterët e fshehur në çdo makinë testuese përmbajnë fuqinë përpunuese të 15 laptopëve, duke lejuar që deri në 5 gb të dhëna të komunikohen çdo minutë.

Lexo:  Volkswagen do të investojë 3.5 miliardë euro në shërbimet dixhitale

Makinat janë gjithashtu të pajisura me 11 skanera lazer, shtatë radarë dhe 14 kamera. Axel Heinrich, kreu i hulumtimit të grupit Volkswagen, tha se testet përqëndrohen në mundësitë teknike, si dhe në kërkesat e infrastrukturës urbane. Me qëllim që makinat të jenë më të sigurta dhe më të rehatshme në të ardhmen, automjetet jo vetëm që duhet të bëhen autonome dhe më inteligjente, por edhe qytetet duhet gjithashtu të sigurojnë një ekosistem dixhital.

Qeveria gjermane po financon vende të ngjashme në Berlin, Braunschweig, Dresden, Düsseldorf, Ingolstadt dhe Mynih për të inkurajuar testimin autonom të automjeteve në ato qytete.

Nisja autonome mund të testohet kudo në Gjermani, nën kushte të caktuar. Përgjegjësia për testet u takon përdoruesve. Volkswagen dhe shumë nga rivalët e saj global po investojnë shumë në makinat pa shofer. Ndërmarrjet e tjera të teknologjisë, duke përfshirë Uber, po testojnë teknologji të ngjashme, siç janë prodhuesit e makinave tradicionale si Ford, General Motors dhe Nissan.

Automjetet gjermane Daimler dhe BMW, të cilat konkurrojnë kundër njëri-tjetrit në tregun e makinave luksoze, kanë formuar një partneritet strategjik të fokusuar në makinat pa shofer. Ata po testojnë makina të nivelit 4 në Kinë.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale