Linjat urbane rinisin shpërndarjen e aboneve

Linjat urbane

Pas dy muajsh lëvizjeje me kufizime për shkak të pandemisë, linjat urbane në Tiranë kanë nisur të shpërndajnë sërish abonetë për qytetarët.

Duke nisur nga data 1 Shator, qytetarët e Tiranës mund të pajisen me abone njësoj si para situatës së pandemisë. Abonetë e urbanëve mund të gjenden në kioska, por ato shpërndahen edhe nga faturinot në autobusë.

Edhe pse me numër të kufizuar pasagjerësh, shërbimi urban në Tiranë ka rinisur që prej muajit qershor, por masat e përcaktuara nga protokolli shëndetësor kundër Covid-19, jo gjithmonë respektohen.

Në muajt korrik dhe gusht nuk ka pasur shpërndarje të aboneve për shkak se numri i qytetarëve që udhëtonin në urbanë ishte i ulët. Për shkak të rrezikut për përhapjen e infeksionit, transporti urban ishte një nga aktivitetet e shumta që u mbyllën, që prej fillimit të pandemisë në vendin tonë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale