Lëkura elektronike ka ndjeshmërinë e lëkurës humane

Lëkura elektronike

Është krijuar një lëkurë elektronike që imiton forcën, elasticitetin dhe ndjeshmërinë e asaj humane. E përbërë nga një material, kryesisht prej uji, e cila mund të aplikohen në pajisje që vishen dhe në robotikë, për të mbledhur në kohë reale të dhëna biologjike, si presioni i gjakut.

Kjo u bë e ditur nga studimi i publikuar në revistën Science Advances nga grupi kërkimor i Universitetit të Shkencave të Teknologjisë Abdullah (Kaust), në Arabinë Saudite, koordinuar nga Yichen Cai e Jie Shen.

Lexo: “Simulatori i fundit i drejtimit të makinës” i Volvo Cars përdor teknologjinë e fundit të lojërave elektronike për të ndërtuar makina më të sigurta

Lëkura elektronike, shpjegojnë autorët e studimit, është formuar nga hidrogjel, ku janë futur pjesë të vogla (nano) silikoni dhe një shtresë titani, për të rritur përmbajtjen e materialit dhe ndjeshmërinë e tij. “Hidrogjeli – shpjegon Cai – përbëhet gati tërësisht nga ujë dhe është i ngjashëm me teksturën e lëkurës humane”. Në këtë mënyrë, thekson Cai, “lëkura elektronike imiton funksionet e shumta natyrale të lëkurës humane, si perceptimi i temperaturës, apo sipërfaqeve, në kohë reale.

ANSA

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale