Ky truk i thjeshtë më ka ndihmuar të kursej shumë më tepër para - Business Magazine Albania

Ky truk i thjeshtë më ka ndihmuar të kursej shumë më tepër para

të kursej

Le ta pranojmë. Kursimi i parave mund të jetë një sfidë, sepse shpesh duket sikur po sakrifikoni shumë tani për të fituar ndonjë avantazh në të ardhmen. Por, përkundër përpjekjeve të përfshira, është thelbësore të ndani para për të arritur qëllime të mëdha.

Për fat të mirë, gjeta një truk të thjeshtë që më ndihmoi ta bëja këtë proces shumë më të lehtë dhe kjo e rriti seriozisht sasinë e parave që kam kursyer gjatë viteve.

Një nga lëvizjet më të mira financiare që kam bërë ndonjëherë ishte krijimi i llogarive të kursimeve të dedikuara për qëllime të ndryshme. Për shembull, në vend që të kem vetëm një ose dy llogari kursimi, unë kam një mori llogarish. Këto përfshijnë llogari për:

  • Pushimet
  • Blerje të mëdha
  • Shpenzimet emergjente
  • Një makinë të re

Të kem llogari të veçanta më ka ndihmuar të kursej më shumë para, sepse e di saktësisht se për çfarë do të përdoren paratë që po kursej. Ndërsa shoh që bilancet e llogarisë sime rriten, unë mund të përfytyroj udhëtimin që do të bëj pasi të kem arritur objektivin tim, ose mund të imagjinoj makinën e re të bukur që do të blej. Gjithashtu, mund të shoh që bilanci i fondit tim të emergjencës po rritet dhe e di që jam i përgatitur mirë në rast se dalin shpenzime të papritura, gjë që më jep paqe mendore.

Lexoni: Frika nga Covid-19, shqiptarët shtojnë kursimet

Duke pasur këto llogari të dedikuara për qëllime specifike, jam shumë më i interesuar për të vënë para në to. Nuk duket si sakrificë të heq dorë nga një vakt jashtë ose t’i përmbahem buxhetit tim, sepse do të thotë që mund të transferoj më shumë para në llogarinë time të pushimeve. Në vend të kësaj, unë jam vërtet i lumtur për t’i transferuar ato para në kursime, sepse e di që çdo transaksion po më afron me mundësinë për të shkuar në udhëtimin tim të ëndrrave.

Meqenëse secila llogari ka një qëllim të dedikuar, unë gjithashtu kam shumë më pak të ngjarë t’i keqpërdor paratë, krahasuar me rastin kur kisha vetëm një llogari kursimi që nuk i mbaja në një llogari rrjedhëse. Paratë ishin thjesht atje më parë, kështu që unë mund të gjeja justifikime pse më duhej të bëja tërheqje. Por, tani, unë e di saktësisht se për çfarë janë paratë në secilën llogari. Ndaj, nuk do të prek pushimet e mia ose kursimet e makinës nëse nuk jam gati të rezervoj udhëtime ose të blej një automjet. Gjithashtu, nuk e prek fondin tim të emergjencës nëse nuk përjetoj një krizë të papritur.

Mbajtja e llogarive të shumta është e lehtë pasi banka ime më lejon të hap disa llogari kursimi dhe t’i lidh ato të gjitha nën një emër përdoruesi. Unë gjithashtu kam krijuar transferime të automatizuara në secilën llogari bazuar në shumat që di se do të më duhen për të arritur secilin qëllim. Dhe të kesh llogari të ndara e bën vërtet të lehtë të gjurmosh përparimin.

Nëse po përpiqeni gjithashtu të kurseni për qëllime të shumta, ia vlen ta provoni këtë teknikë.

/fool.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0