Ky sipërmarrës po prodhon kriptomonedha nga makina e tij Tesla: “Në kulmin tim fitoja 800 dollarë në muaj” - Business Magazine Albania

Ky sipërmarrës po prodhon kriptomonedha nga makina e tij Tesla: “Në kulmin tim fitoja 800 dollarë në muaj”

kriptomnedha

Siraj Raval ka provuar pothuajse çdo mënyrë që ka për të nxjerrë kriptomonedha nga Tesla Model 3 e tij 2018. Ai e ka drejtuar softuerin falas të minierave të Bitcoin në Apple Mac mini M1 dhe ka fuqizuar kompjuterin, duke futur një inverter në prizën e energjisë 12 volt që ndodhet në tastierën qendrore të makinës së tij.

Ai gjithashtu ka ndërthurur njësi të përpunimit të grafikës me Tesla-n e tij, duke i drejtuar këto pajisje nga bateria e brendshme e makinës.

Megjithëse rrezikon të anulojë garancinë e makinës së tij, Raval thotë se ia vlen.

Kur çmimi i eterit arriti kulmin në vitin 2021, ai pretendon se po fitonte deri në 800 dollarë në muaj.

Minatori i Bitcoin, Alejandro de la Torre tha se në fund të fundit, të minosh kripto nga një Tesla është njësoj si lidhja me çdo burim tjetër energjie.

“Përbërësi kryesor është çmimi i energjisë elektrike. Nëse është më e lirë ta bësh atë përmes një automjeti elektrik, atëherë qoftë kështu”, tha de la Torre.

Lexo edhe: Mbi 50 milionë euro fituan qytetarët në Kosovë nga minierat e kriptomonedhave thotë raporti

Si të prodhoni kriptomonedha me një Tesla

Nga të gjitha teknikat që Raval ka provuar, tha se, më fitimprurësja përfshin një përzierje hakerimi në kompjuterin e brendshëm të Tesla-s, plus futjen e kartave grafike (GPU) direkt në motorin elektrik të makinës.

“Është një kompjuter me rrota…Është kaq e thjeshtë për të hakuar këtë makinë kompjuterike,” tha Raval, i cili e përshkruan procesin në thelb si rrëmbim të progoramit të brendshëm të makinës për të lejuar përdorimin shtesë të energjisë.

Hakeri i Tesla dhe minatori i kriptove Thomas Sohmers argumentoi se ky hap nuk është i nevojshëm.

“Makina është ndërtuar tashmë për të ofruar mbi 100 kilovat dhe çdo gjë që lidhet me makinën do të jetë një pjesë e vogël e kësaj. Nuk ka nevojë të bëjmë atë që [Raval] thotë se po bën. Nuk ka kuptim teknik”, tha Sohmers.

Nga atje, Raval lidh pesë GPU me baterinë e tij Tesla dhe drejton një algoritëm hashing për të prodhuar  ethereum.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0