Ky çift bleu një fermë të braktisur në Portugali. Ja çfarë ndodhi

Ky çift bleu një fermë të braktisur në Portugali. Ja çfarë ndodhi

Alan Andrew, origjinalisht nga Pennsylvania, dhe bashkëshorti i tij belg Vincent Proost vendosën të zhvendosen në Portugali pasi blenë një fermë të braktisur në rajonin e Alentejos. Duke kërkuar një shtëpi pushimi në fillim, ata u dashuruan me Alentejon gjatë eksplorimeve të tyre në Europë. Ferma e shkatërruar që gjetën në Figueira e Barros kërkonte renovim të plotë, dhe ata e bënë atë një projekt të madh, ndërtuar shtëpinë nga zero pak para pandemisë.

Çifti u përball me sfida gjatë pandemisë, duke jetuar në një çadër dhe pastaj në hambar ndërsa prisnin përfundimin e renovimit. Pavarësisht vonimeve të shkaktuara nga kufizimet e COVID-19, ata përfunduan shtëpinë e tyre të re, e quajtur Casa Baio, pas pothuajse tre vitesh punë të vështirë. Shtëpia është një fermë moderne me pesë dhoma gjumi, një pishinë jashtë dhe është e izoluar mirë me panele diellore.

Lexo:4 elemente kyçe të mediave sociale që marketerët duhen t’i dinë në gjysmën e dytë të 2023

Në Portugali, ata janë pritur me ngrohtësi nga banorët vendas dhe kanë nisur një biznes të shtëpisë pushimi të quajtur Casa Baio. Megjithatë, një diagnozë e fundit e një sëmundjeje të rrallë të zemrës për Alanin i ka shtyrë ata të rishikojnë planet e tyre të ardhshme. Megjithatë, ata vazhdojnë të shijojnë jetën e tyre në fermë, të kujdesen për kafshët dhe të prodhojnë vaj ulliri të tyre të natyrshëm në bukurinë e Alentejos.

 

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0