Ky aeroport i ri prej 12 miliardë dollarësh do të jetë më i madhi në botë

Ky aeroport i ri prej 12 miliardë dollarësh do të jetë më i madhi në botë


Më 6 prill, Aeroporti i Stambollit “Ataturk”, i cili u konsiderua si një nga aeroportet më të ngarkuara në botë me 70 milionë pasagjerë vjetorë, përfundoi zyrtarisht operacionet. Të gjitha fluturimet komerciale u transferuan në aeroportin e ri ndërkombëtar të Turqisë.

Fluturimi i parë në aeroportin e ri të Stambollit u zhvillua në tetor 2018, dhe tani përfundon faza e parë e ndërtimit të aeroportit, që përfshin tre pista dhe 15 milionë metra katrorë të hapësirës përfundimtare. Janë katër faza që duhet të përfundojnë deri në vitin 2025, me një kosto totale prej rreth 12 miliardë dollarësh.

Aeroporti i ri mbulon 76 milionë metra katrorë dhe aktualisht mund të përballojë 90 milionë pasagjerë në vit në fazën e parë. Kur të përfundojë i gjithë aeroporti, do të jetë në gjendje të merret me 200 milionë pasagjerë në vit. Kjo do t’a bëjë atë aeroportin më të madh në botë për nga trafiku i pasagjerëve.  Aeroporti Ndërkombëtar i Hartsfield-Jackson në Atlanta, aktualisht aeroporti më i ngarkuar në botë, merret me 107 milionë pasagjerë në vit.

Do të ketë 55.000 metra katrorë dyqane. Aeroporti gjithashtu ka një hotel Boutique me 451 dhoma që ka qasje në të dy anët dhe në anën ajrore. Kulla e kontrollit të trafikut ajror në aeroportin e ri të Stambollit, që ndodhet 22 milje nga Stambolli, është në formën e një tulipani, një lule popullore dhe simbolike në kulturën turke.

Lexo: Spitali më i madh i Kontinentit Europian hapet në Ankara

Rritja masive e Turkish Airlines është një nga arsyet kryesore për hapjen e Aeroportit të Ri të Stambollit. Aeroporti Ndërkombëtar i Pekinit Daxing, i planifikuar për t’u hapur në shtator, gjithashtu kushton 12 miliardë dollarë. Është duke u ndërtuar për të marrë një pjesë të ngarkesës nga Aeroporti Ndërkombëtar i Pekinit, aktualisht aeroporti i dytë më i ngarkuar në botë me 95 milionë pasagjerë, por Capital Pekin nuk do të mbyllet.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0