Spitali më i madh i Kontinentit Europian hapet në Ankara


Tashmë spitali më i madh në Europë gjendet në Turqi. Ky është një kompleks spitalor me 3,623 shtretër. Spitali ka 904 dhoma klinike, një njësi të kujdesit intensiv me 674 shtretër dhe 131 dhoma kirurgjie, ku më shumë se 600 operacione mund të kryhen çdo ditë. Spitali i Ankarasë pritet të trajtojë çdo ditë 30.000 pacientë. Midis 2017 dhe 2018, u hapën tetë spitale  në qytetet Mersin, Yozgat, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir dhe Manisa dhe sipas mediave turke shumë  të tjerë janë planifikuar të ndërtohen aty.Lexo: Hygeia shitet për 30.5 milionë euro. Spitali Amerikan paguan 1 milion euro kesh dhe 29.5 milionë euro borxhe

Ky spital do të punësojë 12 mijë njerëz, të cilët do të jenë jo vetëm mjekë dhe infermierë, por një ekip, për të cilin ka nevojë një spital. Për të siguruar cilësinë e shërbimeve, qeveria ka miratuar një model partneriteti publik-privat për ndërtimin dhe funksionimin e komplekseve. Në një deklaratë për gazetarët, Ministrja turke e Shëndetësisë, tha se ky kompleks spitalor përfshin tetë pavionë të ndyshëm, të specializuar në degë të ndryshme të mjekësisë. Pritet që së shpejti të hapen edhe dy spitale të tjera, në Ankara dhe në Bursa.
DAILY SABAH

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale