Kushtrim Shala, Uplift Albania akseleratori që ju duhet startup-ve shqiptare


Për të parin vit mbërriti në Tiranë Uplift Albania, akseleratori i clili është në mbështetje të vazhdueshme të startup-ve të reja. Një aktivitet me mentorë nga më të mirët dhe me startup-e premtuese. Kjo ishte pamja me të cilën ballafaqoheshe sapo hyje në portën e Universiteti Luarasi.

Në një intevistë për BusinessMag.al oragnizatori i këtij eventi në Tiranë, Kushtrim Shala, rrëfen më shumë detaje rreth këtij aktiviteti. Ai thotë se ky event është një akselerator me një rrjet të madh mentorësh nga Shqipëria, Kosova e më gjerë. Në këtë event i cili mbahet për herë të parë në Shqipëri, Kushtrimi thotë se ka patur rreth 52 aplikime nga startup-e shqiptare dhe të huaja ku nga të cilat vetëm 24 prej tyre kanë arritur të bëhën pjesë e Uplift Albania. Padyshim që për t’u përzgjedhur janë disa kritere të cilat duhen të përmbushen nga të gjithë pjesëmarrësit, siç janë struktura e prezantimit, përballja me sfidat e biznesit dhe shumë të tjera.

Lexo: ZGJIDHEN MË TË MIRËT E KOMBIT NË TEKNOLOGJI NË EDICIONIN E 7-TË TË ICT AWARDS

“Qëllimi është që një akselerator, i cili ka mbështetës të fuqishëm nga jashtë dhe brenda vendit, ta kemi të përvitshëm në Shqipëri”, thotë Kushtrim Shala për BusinessMag.al. Po ashtu thekson se startup-et pjesëmarrëse janë jo vetëm nga Shqipëria, por edhe nga jashtë si nga Kosova, Italia, Rusia dhe Suedia. Për të ardhja e tyre në Tiranë për të marrë pjesë në Uplift Albania është diçka shumë pozitive pasi e shohin Shqipërinë si vendin për të zhvilluar dhe rritur idenë e tyre. “Startup-et pjesëmarrëse janë të fushave të ndryshme, por ata që në thelb kanë IT-në kanë më shumë përparësi.”

I pyetur se çfarë do të përfitojnë 10 startup-et fituese ai thotë se përveç se do të përfitojnë një program akselerimi gjashtë javor, do të marrin edhe investime nga sipërmarrës të huaj dhe vendas.

Kushtim Shala ka një mesazh për të gjithë startup- e reja “Këmbëngulje, vetëbesim dhe kurajo për të arritur më të mirën e tyre. Të rinjtë shqiptarë sot i kanë të gjitha kushte për t’u ndjerë të barabartë me të rinjtë e tjerë nëpër botë. Këmbëngulni dhe dëgjoni mentorët, merrini për bazë këshillat e tyre dhe vendosini ato në praktikë në kohën e duhur.”

Lexo: 10 startup-et fituese të programit të akselerimit në Uplift Albania

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale