Kush paguan në një aksident me makinë pa shofer?


Gjigandët e teknologjisë dhe prodhuesit e automjeteve po investojnë miliarda dollarë për të zhvilluar makina pa shofer, që premtojnë një udhëtim të sigurtë. Por, kush do të paguajë në rast se ndodh një aksident?

Lexoni: Apple dhe Volkswagen në një bashkëpunim për të ndërtuar makina pa shoferë

Revolucioni i transportit ngre shumë pyetje për kompanitë e sigurimeve rreth përgjegjësive, të dhënave dhe të ardhurave. Makinat pa shoferë po përhapen me shpejtësi në disa tregje dhe politikëbërësit po përgatiten për peisazhin e ri.

Lexoni: Makinat pa shoferë: Çfarë mund të shkojë keq?

Në Mbretërinë e Bashkuar, po punohet për një kuadër rregullator në rastet kur makinat e automatizuara do të pushtojnë rrugët. Vitin e kaluar, ligjvënësit aprovuan Aktin për Automjetet e Automatizuara dhe Elektrike, duke sjellë politika sigurimi më të qarta dhe përgjegjësitë lidhur me aksidentet rrugore që përfshijnë makinat pa drejtues.

Në tregje të tjera, si rasti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, masat nuk janë konkrete. Ndërkohë, shumë njerëz janë pëdorues të taksive pa shoferë.

Lexoni: Taksitë pa-shoferë po lëvizin në rrugët e Dubait

Shumë makina të automatizuara do të jenë në gjendje të ndryshojnë komandat, nga e automatizuar në drejtim-shoferi, por mundësia për dy politika të veçanta sigurimi për të mbuluar secilin skenar është “shumë e komplikuar”.

/CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale