Kujdes nga dietat plot me proteina


Nga Diola Dosti, Nutriciente

Në një studim të publikuar nga Atkins Center for Complementary Medicine, kërkuesit gjetën se individët obezë që iu nënshtruan dietës së pasur me proteina dhe të varfër në karbohidrate, patën sukses në uljen e peshës dhe uljen e nivelit të kolesterolit.

Ky studim u prezantua edhe në media si real, shkencor, për ta paraqitur këtë dietë si dietë që funksionon dhe është e sigurtë. Por, fatkeqësisht, media nuk shkroi më shumë se kaq.

Ajo që vlen të theksohet, është që këta individë obeze, iu nënshtruan kalorive shumë të kufizuara, jo me shume se 1450 kalori/ditë. Pra 35% me pak se sa ha një njeri mesatarisht në ditë. Nuk ka rëndësi nëse ha ‘krimba’ gjatë dietës. Janë 35% më pak kalori. Dhe nëse merr 1450kalori/ditë, sigurisht që do të biesh në peshë dhe nivelet e kolesterolit do të ulen për një periudhë të shkurtër kohore. Por, nuk mund të themi ngrënia e ‘krimbave’, është e shëndetshme. Konsumimi i dietave të tilla, sidomos tek femijët, shoqërohen me formimin e kalcium oxalateve ose gurë në veshka, vjellje, amenorrhea, kolesterol i lartë dhe mungesë vitaminash.

Lexo: 5 gënjeshtrat më të mëdha në industrinë ushqimore – A e dini se çfarë jeni duke ngrënë vërtet?

Disa studime tek individët që përdorin këto lloje dietash, gjetën se sasia e kalciumit që del nga urina e tyre, është 53% më e lartë, që përkthehet në dëmtim të kockave. Pra, humbja e sigurtë e peshës me dieta të tilla, mund të kushtojë shumë në shëndet. Në anën tjetër, disa studime të publikuara mbi dietat me pak karbohidrate dhe shumë proteina në Australi, thote se komplikimet si aritmi, problemet me zemër, vdekje e papritur, osteoporoza, dëmtimi i veshkave, rritja e riskut për kancer, mund të jenë të lidhura me reduktimin e karbohidrateve për periudha të gjata kohore.

Sipas një raporti në 2002, një adoleshente vdiq papritur pasi mbajti një diete të pasur në shumë proteina. Dietat e varfra në karbohidrate janë të rrezikshme për shëndetin human. Ju mund të humbisni peshë edhe nëse bëni kimioterapi apo nëse pini heroinë, por kjo nuk është një metodë e shëndetshme.

Lexo: Ekspertja e FAO-s Mary Kanny bën thirrje për sistem të fortë të kontrollit ushqimor për të penguar rreziqet nga klima

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale