Kujdes nga dietat plot me proteina - Business Magazine Albania

Kujdes nga dietat plot me proteina


Nga Diola Dosti, Nutriciente

Në një studim të publikuar nga Atkins Center for Complementary Medicine, kërkuesit gjetën se individët obezë që iu nënshtruan dietës së pasur me proteina dhe të varfër në karbohidrate, patën sukses në uljen e peshës dhe uljen e nivelit të kolesterolit.

Ky studim u prezantua edhe në media si real, shkencor, për ta paraqitur këtë dietë si dietë që funksionon dhe është e sigurtë. Por, fatkeqësisht, media nuk shkroi më shumë se kaq.

Ajo që vlen të theksohet, është që këta individë obeze, iu nënshtruan kalorive shumë të kufizuara, jo me shume se 1450 kalori/ditë. Pra 35% me pak se sa ha një njeri mesatarisht në ditë. Nuk ka rëndësi nëse ha ‘krimba’ gjatë dietës. Janë 35% më pak kalori. Dhe nëse merr 1450kalori/ditë, sigurisht që do të biesh në peshë dhe nivelet e kolesterolit do të ulen për një periudhë të shkurtër kohore. Por, nuk mund të themi ngrënia e ‘krimbave’, është e shëndetshme. Konsumimi i dietave të tilla, sidomos tek femijët, shoqërohen me formimin e kalcium oxalateve ose gurë në veshka, vjellje, amenorrhea, kolesterol i lartë dhe mungesë vitaminash.

Lexo: 5 gënjeshtrat më të mëdha në industrinë ushqimore – A e dini se çfarë jeni duke ngrënë vërtet?

Disa studime tek individët që përdorin këto lloje dietash, gjetën se sasia e kalciumit që del nga urina e tyre, është 53% më e lartë, që përkthehet në dëmtim të kockave. Pra, humbja e sigurtë e peshës me dieta të tilla, mund të kushtojë shumë në shëndet. Në anën tjetër, disa studime të publikuara mbi dietat me pak karbohidrate dhe shumë proteina në Australi, thote se komplikimet si aritmi, problemet me zemër, vdekje e papritur, osteoporoza, dëmtimi i veshkave, rritja e riskut për kancer, mund të jenë të lidhura me reduktimin e karbohidrateve për periudha të gjata kohore.

Sipas një raporti në 2002, një adoleshente vdiq papritur pasi mbajti një diete të pasur në shumë proteina. Dietat e varfra në karbohidrate janë të rrezikshme për shëndetin human. Ju mund të humbisni peshë edhe nëse bëni kimioterapi apo nëse pini heroinë, por kjo nuk është një metodë e shëndetshme.

Lexo: Ekspertja e FAO-s Mary Kanny bën thirrje për sistem të fortë të kontrollit ushqimor për të penguar rreziqet nga klima

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0