Ku të gjeni qytetet më të bukura në botë

Peizazh i pakrahasueshëm, arkitekturë e paharrueshme dhe çdo gjë që prisni nga një udhëtim.

Çfarë e bën një qytet të bukur?

A janë njerëzit, ushqimi, peizazhi, arkitektura apo një faktor x pa emër, që nuk mund tja vendosni gishtin? Të klasifikohesh si një nga qytetet më të bukura në botë kërkon të merre  parasysh të gjitha më lart. Një qytet nuk mund të përfaqësohet vetëm me pamjen nga deti.  Në të vërtetë duhet të jetë një bashkim i elementeve të mrekullueshme; nga të qënurit pjesë e UNESCO-s deri tek kopshtet plot ngjyra dhe vija bregdetare ndryshe nga qytetet e tjera.

Këto janë disa nga vendet më të bukura të botës:

Kartagjenë, Kolumbi

Qyteti historik kolumbian i Kartagjenës ka arkitekturë spanjolle, ndërtesa të vjetra dhe mure nga shekujt e kaluar. Qyteti i vjetër është emëruar si Trashëgimi Botërore para shumë vitesh.

Plazhet përgjatë bregdetit verior të Kolumbisë vetëm përmirësojnë bukurinë e qytetit dhe së fundi, arti në rrugë është faktori x që i shton bukurinë Kartagjenës. Ndërtesat me ngjyra të qytetit shpesh janë të zbukuruara me piktura ku qëllimi i vetëm është ti shtohet një tjetër zbukurim qytetit spektakolar.

Bordeaux, Francë

Është një nga rajonet më të famshme të verës në botë dhe megjithatë disi, ky është vetëm fillimi i bukurisë së qytetit. Një nga fenomenet më intriguese të Bordeaux është kontrasti midis arkitekturës më klasike, si Place de la Bourse që i përket viteve 1700 dhe ndërtesave jashtëzakonisht të epokës së re, siç shihet në La Cité du Vin (muzeu i verës).

Luxor, Egjipt

Luxor njihet si “muzeu më i madh në botë i hapur”, i cili është në ambient të hapur dhe ka qënë kryeqyteti i Egjiptit gjatë epokës së Faraonëve.

Ponta Delgada, Portugali

Qyteti më i madh në Azore është Ponta Delgada, e cila ndodhet në “Ishullin e Gjelbër”. Ponta Delgada është shtëpia e kishave të bukura dhe të vjetra, si Convento de Nossa Senhora da Esperança, e cila daton nga mesi i viteve 1500.

Qyteti ka ndërtesat klasike me çati të kuqe dhe rrugë të ngushta për këmbësorë që do të ndiqni për të përshkuar Qytetin e Vjetër.

Xhekson, Wyoming

Jackson zë vendin e tij si një nga qytetet më të bukura në botë thjesht për shkak të peizazhit natyror të paprishur.

Chiang Mai, Tajlandë

Në Tokën e Buzëqeshjeve, bukuria e Chiang Mai i atribuohet peizazhit historik dhe natyror. Qyteti është shtëpi për tempuj të bukur.

Ndërsa vizitoni qytetin, tempujt në krye të listës suaj duhet të jenë ‘Wat Phra That Doi Suthep’ në malin Suthep dhe ‘Wat Chedi Luang’ në Qytetin e Vjetër, me rrënoja që datojnë që nga vitet 1400.

Tel Aviv, Izrael

Në Detin Mesdhe, Tel Aviv ka mot të ngrohtë për të gjithë 12 muajt e vitit.  Neve Tzedek është një lagje e shkëlqyeshme për të eksploruar, e mbushur me kafene ftuese dhe butiqe lokale, në përgjithësi, Tel Aviv është një destinacion i shkëlqyeshëm për blerje falë dhe gjërave që qytetarët shesin.

Hoi An, Vietnam

Hoi An mund ta vizitosh vetëm me makinë sepse nuk ka aeroport apo stacion treni në qytet. Hoi An është në dukje një bashkim i tempujve budistë dhe ndikimeve koloniale franceze, gjë që krijon një pamje të jashtëzakonshme përgjatë kanaleve të qytetit. Qyteti i Vjetër ka qenë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1999 dhe u ndërtua në shekujt 16 dhe 17.

Kopenhagen

Vetëm dizajni Nordik mund të jetë arsyeja për ta konsideruar Kopenhagën si një nga qytetet më të bukura në botë. Por në të vërtetë shkon përtej kësaj. Për të parë bukurinë e Kopenhagës, ju duhet vetëm një shëtitje përgjatë Nyhavn për të parë shtëpitë shumëngjyrëshe, të shëtisësh nëpër kopshtet Tivoli ose të marrësh me qira një biçikletë për të ecur dhe shijuar çdo pamje.

 

Adelaide, Australia e Jugut

Adelaide është një qytet i fjetur për sa i përket qyteteve më të bukura të Australisë. Turistët kanë tendencë të udhëtojnë drejt Sidneit, Melburnit ose Cairns, por Adelaide ka një pjesë të rrallë të bukurisë Australiane. Në një shëtitje me biçikletë, udhëtarët do të gjejnë shtigje nëpër parqe të gjelbërta dhe përgjatë lumit Torren. Adelaide gjithashtu ka rrugë të rrumbullakëta me drita që duken si drita zanash dhe ushqime që i gjen vetëm në Tregut Qendror të Adelaide, tregu më i madh i mbuluar në hemisferën Jugore.

SI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale