Krahas krizës shëndetësore, vjen edhe ajo ekonomike. Koronavirus pritet të frenojë rritjen ekonomike globale - Business Magazine Albania

Krahas krizës shëndetësore, vjen edhe ajo ekonomike. Koronavirus pritet të frenojë rritjen ekonomike globale


Aktiviteti prodhues në Kinë ka pësuar rënie, duke shënuar nivelin më të ulët të rritjes në pesë muajt e fundit, ndërkohë kërkesa për naftën është në vlera negative.

Ekonomia kineze në vitin 2019 ka siguruar rreth 33% të rritjes globale të ekonomisë, ndërsa SHBA vetëm 19% të saj. Ulja ekonomike e Kinës për shkak të koronavirusit do të ndikojë sigurisht edhe rritjen globale të ekonomisë, e cila në fillim të vitit parashikohen në 3%.

Analistët e tregjeve kanë ngritur shqetësimet e para për ndikimin global ekonomik të koronavirus.

Sipas agjencisë së vlerësimit Fitch, pasojat e para do të jenë në zhvlerësimin e shumë kompanive, kryesisht ato të lidhura me turizmin. Sipas Il Sole 24 Ore, por edhe Bloomberg, pasojat ekonomike rrezikojnë të jenë shumë më të gjëra e shqetësures në nivel global, krahasuar me pasojat e virusit Sars të vitit 2003. Atëherë, pesha e Kinës në rritjen ekonomike globale ishte vetëm 4%, sipas agjencisë së vlerësimit Dbrs –krahasuar me rreth 17% të Prodhimit të Brendshëm Bruto aktualisht. Edhe sipas kësaj agjensie, turizmi do të jetë sektori i parë me ulje. Ndaj, nevojitet edhe një reagim i duhur i bankave qëndrore  për të ofruar likuiditet e mbështetje financiare në treg.

Tregtia ka nisur ndërkohë të ketë një frenim të thelluar. Dyqanet kineze në mbarë botën raportojnë ulje të shitjeve dhe frenimi shfaqet edhe në porositë online të shitjeve.

Kjo emergjencë globale, tashmë e pranuar zyrtarisht nga Organizata Botërore e Shëndetësisë është shtrirë dukshëm edhe në ekonomi e po nxjerr në pah varësinë e madhe të prodhimit nga ky treg. Së fundi tregu italian dhe shumë vende të tjera të Europës, nisën të kërkojnë maska të prodhuara në vende alternative, pra jo në Kinë, por rezultoi e vështirë gjetja e furnizimit. Në Itali prej vitesh nuk prodhohen më maska mbrojtëse të shëndetit dhe furnizimi vinte nga Kina.

Shqetësime vijnë edhe nga raporti i Moody’s Analitycs, nga ku rezulton se treguesi mbi frekuencën e mundshme të falimentimeve globale është rritur nga 4,4% në 17 Janar në 4,84% në 29 Janar.

Ilsole24ore

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0