Koronavirus, zona që prej marsit nuk ka regjistruar asnjë rast

Rastet me Covid-19 po shtohen në të gjithë qytetet e Kanadasë, por në këtë shtet është një zonë ku virusi vdekjeprurës nuk ka ardhur kurrë. Kjo është zona e Nunavut, territori më i largët i këtij vendi, me 38 mijë banorë. Që nga dita e parë e pandemisë dhe deri më sot aty nuk është regjistruar asnjë rast me koronavirus. Kjo për disa arsye.

Masat e marra– Njëra prej tyre janë masat e sigurisë që kanë marrë autoritetet vendase. Që në mars, ndërsa kufijtë nëpër botë ishin mbyllur, u vendos ndalimi i hyrjes pothuajse për të gjithë personat që nuk janë rezidentë në këtë zonë. Ndërsa banorët rezidentë që riktheheshin në Nunavut do të qëndronin 2 javë, me shpenzimet e qeverisë, në hotele të dedikuara për ata, të kontrolluar nga policia. Rreth 7 mijë persona kanë qëndruar në këto qendra izolimi.

Pavarësisht se nuk ka asnjë të infektuar, mbajtja e maskave është e detyrueshme. “Vendimi mjaft drastik për të vendosur këto masa u mor për shkak të cenueshmërisë së mundshme të popullsisë ndaj Covid-19 dhe sfidave unike të rajonit të Arktikut,” thotë Dr Michael Patterson , kreu i shëndetit publik në Nunavut.

LEXO: Nuk do të ketë vaksinë për COVID-19 para zgjedhjeve amerikane

Inuitët, në fakt, përbëjnë mbi 80% të popullsisë së territorit. Dhe shumë bashkësi Inuit – në Nunavut dhe gjetkë – janë potencialisht në rrezik për disa arsye. Këto përfshijnë kushte joadekuate dhe të pasigurta të strehimit dhe nivele të larta të mbipopullimit, si dhe probabilitetin e lartë të prekjes nga tuberkulozi.

Izolimi natyror –  Përafërsisht 38 mijë banorë jetojnë të shpërndarë në 25 komunitete, në një sipërfaqe 2 milionë kilometra katrorë. Distancat janë “ndonjëherë befasuese”, pranon Dr. Patterson. Izolimi natyror ka të ngjarë të jetë pjesë e arsyes së mungesës së rasteve.

Vështirësitë – Izolimi mund të ndihmojë, por gjithashtu mund të krijojë pengesa. Në fakt, shumica e komuniteteve të Nunavut nuk kanë mundësinë për të kryer tamponë. Kur ekziston mundësia, kohët për të marrë rezultate janë të gjata. Aktualisht po bëhen përpjekje për të përmirësuar situatën e testimit.

Për më tepër, burimet mjekësore në zonë janë të kufizuara. Problemi më i madh është mungesa e shtretërve në spitalin e Iqaluit, që ka vetëm 35 vende. Ky spital mund të menaxhojë deri në 20 raste me Covid-19. Në rast të një shpërthimi, “njerëzit që kanë nevojë për trajtim ose për t’u shtruar në spital do të duhet të transportohen në spitale të tjera”.

TGCOM

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale