Konkurs për ide inovative në industrinë agroushqimore - Business Magazine Albania

Konkurs për ide inovative në industrinë agroushqimore


Qëllimi i projektit AGROINNOECO është të përcaktojë një metodologji që do të lehtësojë transferimin e inovacionit në industrinë agroushqimore të rajoneve pjesëmarrëse përmes krijimit të një procesi trajnimi dhe rrjetëzimi, si dhe mbështetjes për sipërmarrjet inovative.

Në kuadër të projektit AGROINNOECO po zhvillohet një konkurs në të 4 rajonet pjesëmarrëse në projekt, përkatësisht në Shqipëri, Bullgari, Qipro dhe Greqinë Perëndimore.

Ftesa u drejtohet jo vetëm bizneseve ekzistuese, por edhe atyre potenciale në industrinë agroushqimore:

• Sipërmarrësit ekzistues do të mbështeten për të zhvilluar idenë e tyre inovatore duke ndikuar në zgjerimin e biznesit të tyre aktual.

• Sipërmarrësit potencialë do të mbështeten për të zhvilluar një plan biznesi bazuar në idenë e tyre të biznesit.

Kjo strukturë bazohet në një rrjet mekanizmash inovative që do të zhvillohet në të gjitha rajonet e përfshira në projekt. Çdo mekanizëm do të ofrojë shërbime të tilla si:

  1. Identifikimi i ideve të reja të biznesit nga sipërmarrësit e rinj dhe ata ekzistues.
  2.  Vlerësimi i ideve inovative të biznesit
  3. Maturimi i ideve të biznesit
  4. Përgatitja e planeve të biznesit për zbatimin e tyre

Propozimet do të vlerësohen në bazë të pesë kritereve të vlerësimit, si më poshtë:

  • Aplikueshmëria e idesë në zonën referuese
  • Mundësia e integrimit të idesë në sektorin e agroushqimit
  • Aftësitë e individëve të përfshirë
  • Niveli i inovacionit të idesë
  • Verifikimi i problemit dhe zgjidhja e tij (realizueshmëria dhe qëndrueshmëria e idesë)

Propozimet do të vlerësohen nga panele të pavarura ekspertësh që mbulojnë administratën publike, organet akademike dhe hulumtuese, sipërmarrësit e rinj inovatorë, aktorët / investitorët financiarë dhe përfaqësuesit e biznesit.

15 propozimet më të mira të përzgjedhura nga vendi do të integrohen në procesin e para-inkubimit të zhvilluar brenda projektit dhe do të mbështeten nëpërmjet një eksperience interaktive të të mësuarit dhe trajnimi për të zhvilluar një plan biznesi bazuar në idenë e tyre të biznesit.

Në të njëjtën kohë, ata do të mund të komunikojnë me bizneset ekzistuese të cilat e kanë kaluar këtë fazë më përpara, të rrjetëzohen me to dhe të zgjerojnë kulturën e tyre inovative të biznesit.

Së fundi, është planifikuar prezantimi dhe promovimi i sipërmarrësve inovatorë në takimet B2B me investitorë potencialë në ekspozitën PATRAS IQ 2019.

Afati i fundit i dorëzimit të propozimeve është data 23/12/2018, ora 23:59. Propozimet duhet të dërgohen në formë elektronike përmes faqes zyrtare të projektit www.agroinnoeco.eu. Formulari i aplikimit është në anglisht.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0