Konflikti SHBA-Kinë rrezikon kabllot optike nënujore - Business Magazine Albania

Konflikti SHBA-Kinë rrezikon kabllot optike nënujore

Një kabëll optik nënujor, që lidh SHBA me Hong Kongun do të refuzohet nga qeveria Amerikane me frikën se mund të përdoret nga Kina për të vjedhur informacione.

Pacific Light Cable Network, mbështetur nga Google dhe Facebook, është dizajnuar për të rritur shpejtësinë dhe kapacitetin mes dy kontinenteve. Por një Komitet pranë qeverisë Amerikane njohur si “Team Telecom” ka rekomanduar bllokimin e këtij projekti nga SHBA. Vendimi është një tjetër sinjal i tensioneve në rritje me SHBA dhe Kinës të cilët janë kyçur në një luftë tregtare. Do të ishte kablli i parë optik nënujor që do të refuzohej nga SHBA për arsye sigurie.

Rreth botës ka me qindra kabllo optikë nën ujor që mundësojnë qasjen në internet. Ky kabëll i ri kishte nisur si një bashkëpunim me Facebook, Google dhe kompanive të tjera. Me gjatësi prej 12,800 kilomtrash kishte mjaftueshëm kapacitet sa për të siguruar një kapacitet të mjaftueshëm për Hong Kongun që të ketë 80 milion thirrje konferencë me video HD në Los Angeles,” tha kompania..

Projekti do të përfshinte edhe Tajvanin e Filipinet. Tashmë ky kabëll është shtrirë me koston e miliona dollarëve dhe pret aprovimin e autoriteteve për të nisur operimin. Një prej kompanive që ka punuar me Google dhe Facebook në këtë projekt është Dr Peng Group, një gjiganti Kinez i internetit me brez të gjerë.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0