Konfindustria: kriza e energjisë të parashikohet në buxhet me masa konkrete - Business Magazine Albania

Konfindustria: kriza e energjisë të parashikohet në buxhet me masa konkrete

Konfindustria

Konfindustria i kërkon qeverisë dhe Kuvendit të Shqipërisë, që të plotësojnë domosdoshmërisht Paketën Fiskale 2023 me masa të prekshme dhe me ndikim të drejtëpërdrejtë në përballimin e krizës energjitike nga bizneset dhe qytetarët.

Konfindustria mbështet në parim vendosjen e taksës së jashtëzakonshme për prodhuesit e energjisë, sipas modelit të vendeve të BE. Taksës së jashtëzakonshme duhet t’i nënshtrohen pa përjashtim të gjithë prodhuesit e energjisë elektrike, që e kanë shitur energjinë në tregun e lirë gjatë vitit 2022 dhe jo vetëm disa prodhues të mëdhenj. Ka të dhëna, që edhe prodhues të vegjël dhe të mesëm kanë shitur energji elektrike në treg të lirë në shkelje të kontratave konçesionare, që detyrojnë shitjen energjisë kompanive publike me çmim të paracaktuar. Gjithashtu, duhen parë hapsirat ligjore të marrëveshjeve koncesionare, që taksimit të ngjashëm ti nënshtrohen edhe kompanitë prodhuese të naftës.

Konfindustria, mbështetur në vlerësimet e ardhura nga bizneset, kërkon parashikimin në Paketën Fiskale 2023 të masave si më poshtë për lehtësimin e përballimit të krizës energjitike:

1- Përjashtimin nga të gjitha llojet e taksave të “gazit të lëngshëm” për vitin fiskal 2023 pa përjashtim për përdorim familjarë, biznese dhe automjete. E njëjta masë të merret për importet e “druve të zjarrit” dhe prodhimeve të ngjashme për ngrohje. Masa e mësipërme është me ndikim të ndjeshëm edhe në mbrojtjen e mjedisit nga prerjet e pemëve.

2- Të përjashtohen nga taksat të gjitha materialet/pjesët, që përdoren për prodhimin e “paneleve diellore” dhe prodhimeve “ termoizoluese” të banesave. Me qëllim nxitjen e industrisë së prodhimit të paneleve diellore në vend të parashikohet mbështetje financiare në buxhetin e vitit 2023, sipas modeleve të vendeve të tjera të BE dhe Rajonit.

Masat në fjalë kanë ndikim të papërfillshëm në të ardhurat e parashikuara të buxhetit të shtetit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0