Konfindustria: 7358 biznese do ta blejnë më shtrenjtë energjinë elektrike në janar - Business Magazine Albania

Konfindustria: 7358 biznese do ta blejnë më shtrenjtë energjinë elektrike në janar

prodhimi vendas

Konfindustria bën me dije se 7358 biznese të tensionit 20, 10 dhe 6 Kv, duke filluar nga 1 janar 2022 nuk do të furnizohen më me energji elektrike me çmim të paravendosur nga ERE/Enti Rregullator i Energjisë. Parashikimet janë, që tarifat e energjisë për muajin janar të rriten me të paktën 200%. Metodologjia dhe cmimet përfundimtare të energjisë elektrike do të vendosen në mbledhjen e ERE në 29 Dhjetor 2022.

Rritja e tarifave të energjisë do të pasqyrohet drejtpërdrejt me inflacion, rritjen e çmimeve fundore të mallrave dhe shërbimeve për qytetarët fundorë, rritjen e kostove të bizneseve, ujen e mëtejshme të fuqisë konkurruese të ekonomisë kombëtare. Shqipëria ka çmimin më të lartë të energjisë elektrike në rajon për bizneset. Grupi në fjalë i bizneseve përbën pjesën më të rëndësishme të ekonomisë shqiptare.

Përfaqësues të OSHEE Group në forum u shprehën, se janë siguruar të gjitha kushtet infrastrukturore të nevojshme për liberalizimin e tregut si dhe garantimin e energjisë elektrike të bizneseve, në rast të mos-sigurimit nga ana e tyre në furnitorë jopublikë. OSHEE ka parashikuar të kryejë afër 90 milionë euro investime për përmirësimin e rrjetit të shpërndarjes së energjisë gjatë vitit të krizës globale 2022.

Përfundimet e mësipërme u paraqitën në Forumin e Infrastrukturës Energjitike në Kushtet e Liberalizimit të Tregut dhe Krizës Globale, organizuar nga Konfindustria dhe pjesëmarrje të biznesit, OSHEE dhe botës akademike.

Lexo: Disa shenja që tregojnë se keni një inteligjencë të lartë emocionale

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0