Kompania padit qeverine ne Gjykaten e Arbitrazhit, kerkon 359 mln USD - Business Magazine Albania

Kompania padit qeverine ne Gjykaten e Arbitrazhit, kerkon 359 mln USD


Kompania qe fitoi koncesionin e skanimit ne dogana ka paditur Qeverine shqiptare ne Gjykaten e Arbitrazhit, duke kerkuar 359 milione dollare demshperblim.

Lajmi konfirmohet nga Avokatura e Shtetit, e cila menjehere ka çelur procedurat per te perzgjedhur studion ligjore, qe do te mbroje Shqiperine ne kete konflikt.

Ne prill te vitit te kjaluar, vetem dy muaj para zgjedhjeve Qeveria e meparshme e perzgjodhi ‘Rapiscan’, si fituese te monopolit dhjetevjecar te skanimit. Qe ne fillim marreveshja u kundeshtua fort, veçanerisht nga grupet e biznesit, te cilet deklaruan se ajo rrit kostot per sipermarrjen dhe demton ekonomine.

Por, pavaresisht kundershtive jo vetem politike, Qeveria e çoi deri ne fund koncesionin dhe vetem pak para zgjedhjeve e zyrtarizoi marreveshjen. Kompania pretendon se ajo i ka permbushur te gjitha kushtet qe parashikonte kontrata. Por sipas saj, hyrja ne fuqi e marreveshjes eshte penguar nga Qeveria aktuale, e cila ka kerkuar te argumentoje se koncesioni eshte nul dhe i pavlefshme, pasi bie ne kundershtim jo vetem me ligjet e vendit por edhe me ato te Bashkimit Europian. Ne kete situate, ‘Rapiscan’ pretendon se eshte demtuar dhe ne gusht te ketij viti ka dorezuar ne sekretariatin e Dhomes Nderkombetare te Tregtise kerkesen per arbitrazh.

Kjo eshte hera e dyte brenda pak kohesh, kur Shqiperia paditet ne gjyq nga nje kompani e huaj. Hera e pare ishte mosmarreveshja me CEZ, qe me vone u zgjodh me mirekuptim. Tashme Shqiperise do t`i duhet te menaxhoje nje tjeter çeshtje te nxehte, ku ne loje jane 359 milione dollare. Kjo eshte sa 3.6 per qind e Prodhimit Kombetar ose mbi 15 per qind e gjithe buxhetit vjetor te vendit.

Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0