Kompania IKEA do t'i bëjë shtëpitë inteligjente - Business Magazine Albania

Kompania IKEA do t’i bëjë shtëpitë inteligjente


Kompania suedeze e shitjes me pakicë IKEA, është duke bërë zyrtare krijimin e një divizioni të teknologjisë për shtëpitë inteligjente. Tani kompania thotë se do të “investojë në mënyrë të konsiderueshme” në një njësi të re biznesi, IKEA Home Smart, për të çuar përpara zhvillimin e teknologjisë.

“Ne kemi vendosur të investojmë në mënyrë të konsiderueshme në Home Smart IKEA për të përshpejtuar implementimin e projektit”, ka thënë Peter Van Doel, Menaxheri i Furnizimit në IKEA.

Që nga viti 2015, kompania ka filluar të punojë në ndriçimin inteligjent.

Duke marrë parasysht, shtrirjen globale dhe besimin që gëzon IKEA si kompania, ky projekt është një lëvizje e zgjuar. Partneritetet me firmat e tjera të teknologjisë do të ndihmojnë për të ngritur profilin e njësisë, dhe atë të IKEA-së si një udhëheqëse në këtë fushë.

Ndërmarrja kërkimore ndërkombëtare me bazë në SHBA Korporata e të Dhënave Ndërkombëtare parashikon që shpenzimet globale në fushën Internet of Things, do të arrijnë në 745miliardë dollarë në vitin 2019, me një rritje prej 15.4% krahasuar me vitin e kaluar, ku u investuan 646 miliardë dollarë në teknologji.

Megjithatë, shumë konsumatorë janë akoma të hutuar nga teknologjia inteligjente, pavarësisht rritjes së tregut. Dhe si shkak i kësaj, një pjesë e madhe e detyrës së kompanive që janë të përqendruara në këtë fushë, do të jetë thjeshtësimi i përvojës për ta bërë atë të dobishme.

Warc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0