Kompania boshnjake shkrin Ford dhe Tesla në një makinë të vetme

Kompania boshnjake shkrin Ford dhe Tesla në një makinë të vetme

Tesla

Një fans i makinave Ford dhe Tesla në Bosnje ka vendosur të mos presë që Tesla të nxjerrë në shitje modelin elektrik Cybetruck, që do të vijë në fund të 2021. Ai ndërtoi një version të tij të makinës futuristike.

U deshën 8 muaj për specialistët IT dhe inxhinierët në kompaninë Stark Solutions të Igor Kreziç për të zbërthyer një Ford Raptor F-150 në pjesët më të vogla dhe më pas për ta transformuar në një makinë të ngjashme me Cybertruck.

“Shëtitja e parë me këtë makinë në rrugët e qytetit të Mostarit tërhoqi shumë vëmendje”, tha menaxheri i kompanisë, Mario Coric, për Reuters. “Të gjithë po shikonin dhe gjysma e tyre mendonin se kemi ndërtuar një tank ngaqë nuk e njohin Cybertruck. Madje një vajzë ndaloi dhe pyeti nëse ky është vendi ku po prodhohet Tesla Cybertruck”.

Tani kompania që e ka ndërtuar po përpiqet ta regjistrojë megjithatë kanë hasur probleme për shkak të skajeve të mprehta të cilat nuk lejohen në Bosnje.

Makina është me karburant ndryshe nga elektriciteti që përdor Cybertruck dhe nuk është në të njëjtën madhësi. “Pronari dëshironte që ne të kombinonim dy anë të kundërta – Ford dhe Cyber ​​- sepse ai është fans i Tesla-s dhe Ford-it, kështu që ne bashkuam dy shpirtra në një”, shtoi Coric.

Tesla ka planifikuar të ndërtojë një fabrikë 1.1 miliardë dollarë për Cybertruck në Teksas. Cybertruck kushton 39 mijë dollarë.

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0